ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ EMZİRMEYİ DESTEKLEME VE DANIŞMA KOMİTESİ

Prof. Dr. Türkan Patıroğlu

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu

Prof. Dr. Mualla Aykut

Prof. Dr. Neriman İnanç

Doç. Dr. Serdar Serin

Doç. Dr. Mustafa Akçakuş

 

EMZİRMEYİ DESTEKLEME VE YÜRÜTME KOMİTESİ

Prof. Dr. Fevziye Çetinkaya

Doç. Dr. İ. Suat Öktem

Yard. Doç. Dr. Cem Batukan

Doç.Dr. Mustafa Akçakuş

Yard. Doç. Dr. Mürüvvet Başer

Aysel Uğur

Nevin Altun

Zehra Kartal

Halime Acar

Makbule Çolak

Serpil Özmel

 

 

 

 

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİNDE EMZİRMEYİ DESTEKLEME KONUSUNDA YAPILANLAR

1.Bebek dostu hastane olmak için neler yapmalıyız, çalışma grubu oluşturularak aktivite planı hazırlandı.

2. Emzirmeyi Destekleme ve Danışma Komitesi ve Emzirmeyi Destekleme ve Yürütme Komitesi kuruldu.Emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlandı.

3. Emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için diğer birimlerle Halk Sağlığı AD, Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Hemşirelik bölümü ile işbirliği yapılmıştır.

4. İlgili sağlık personeline bu politika doğrultusunda güncel bilgilerle sürekli olarak eğitildi ve eğitimler devam etmektedir.

5. Herbir bölüm için ( kadın doğum polikliniği , sosyal pediatri polikliniği, kadın doğum servisi)   emzirme sorumluları belirlendi

6. Hastane bünyesinde emzirme odaları oluşturuldu.

7. Mama numuneleri, mama kitapçıkları ve posterleri, mamayla ilgili promosyonlar periyodik kontrollerle hastanemizden uzaklaştırılmaktadır.

8. Hastanemizde tıbbi zorunluluk olmadıkça anne ve bebek aynı odada bulunmaktadır.

9. Perinatoloji servisinde hasta odalarına emzirme ve faydalarını anlatan posterler asıldı.

10.Hastanemizin çeşitli yerlerine emzirme ile ilgili afişler asıldı

11.Anne Sütü ile ilgili broşürler hazırlanarak Kadın Doğum, Çocuk Servisleri ve emzirme-danışma odasından dağıtılmaya başlandı..

12. Her ay hastanemizde doğum yapan kadınların listesi Sağlık Grup Başkanlığı’na bildirilerek, bebek ve annenin takibinin devamlılığı için işbirliği yapılması sağlanmaktadır.

13. Gebe polikliniğine  başvuran tüm anne adayları ve diğer aile bireyleri sözlü, yazılı ve video gösterileri ile anne sütü ve emzirmenin önemi konusunda eğitilmektedir.

14. Annelerin rahatça emzirebilmeleri için emzirme odaları düzenlenmiştir.

15. Anne Sütü ile ilgili broşürler hazırlanarak ayaktan ve yatarak tedavi gören tüm annelerimize dağıtılmaktadır.

16. Erciyes Üniversitesi Televizyonu ve diğer yerel televizyonlarda anne sütünün önemini anlatan programlar yapılması konusunda görüşmeler başlatıldı.

17. Perinatoloji servisinde hemşire gözlem formları yeniden düzenlenerek, emzirmenin gözlem ve takibinin yapılması sağlanmıştır.

18. Emzirme eğitimi almadan hiçbir anne taburcu olmamaktadır. Taburcu olurken anne mutlaka görülmekte, sözlü eğitimle birlikte içinde anne sütü ile ilgili ayrıntılı bilgi içeren el kitapçığının yer aldığı hediye paketi verilmektedir.

19. Perinatoloji servisi için süt sağım seti alınmış, gerekli durumlarda hasta adına istek yapılarak sütün sağılması ve saklanması sağlanmıştır.

 

“BEBEK DOSTU HASTANE” NE DEMEK?
Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatıldı. Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler “ Bebek Dostu Hastane ” unvanını alıyorlar.