8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
         Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

         Hastanemiz Halkla İlişkiler Ünitesinin de katkılarıyla, Uluslararası Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC) tarafından düzenlenen etkinlikte hastane girişine stant kuruldu. Stantta görev alan tıp öğrencileri, kadın hakları, meme kanseri ve serviks kanseri konularında kadınları bilgilendirdi.

         Kadınlara “meme ve serviks kanseri” konularında bilgiler içeren broşürlerin de dağıtıldığı etkinlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Koordinatörü ve TurkMSIC Üreme Sağlığı Alt Kolu Başkanı Cem NAKIŞCI, Türkiye’de her 12 kadından birinin meme kanserini taşıdığını kaydetti.

         NAKIŞCI, “Biz TurkMSIC olarak bu anlamlı günde kadınlarımıza, kendi kendilerine meme muayenelerini nasıl yapabileceklerini öğrettik. Bunun yanı sıra serviks kanseri ve kadın hakları konusunda da bilgilendirdik. Bu eğitimi bizzat verdiğimiz kadın sayısı yaklaşık 280 ’dir. Eğitimin sonunda her kadına eğitimde öğrendiklerini evde de uygulayabilsin diye resimli kitapçık verdik. Bunun dışında ulaşamadığımız kadınlara da eşleriyle kitapçık yolladık. Meme ve serviks kanseri ile ilgili özet bilgiler içeren broşürümüz ise yaklaşık 400 kişiye ulaşmıştır. Biz TurkMSIC olarak biliyoruz ki; kadın demek anne demek ve anne yeni bir neslin ilk öğretmeni demek” diye konuştu.