PROF.DR. NEŞİDE ÇETİN YENİDOĞAN ÜNİTESİ

 

Prof. Dr. Neşide Çetin 1977 yılında başladığı Öğretim Üyeliğine,  17.02.2006 tarihinde Gevher Nesibe Hastanesi başhekimlik toplantı salonunda,  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyelerine ve Araştırma Görevlilerine son dersini vererek veda etti. Ders sona erdiğinde Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan DÜŞÜNSEL ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Patıroğlu tarafından hediye ve plaket verildi.

 

Gevher Nesibe Hastanesi 12. katında yer alan Yenidoğan kliniğine Prof. Dr. Neşide ÇETİN ‘in isminin verilmesiyle devam eden törende, Erciyes Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Asuman Gölgeli, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu Prof. Dr. Neşide Çetin hanımefendiyle ilgili meslek hayatında yaşanılan tatlı anılarına değindiler. Konuşmaların ardından kurdele kesildi ve çok sayıda davetlinin katıldığı programa kokteylle devam edildi.

 

 

 

PROF. DR. NEŞİDE ÇETİN

ÖZ GEÇMİŞİ

 

28 Ocak 1939’da Çanakkale’de doğdu. Asker olan babasının Şark hizmeti nedeni ile çocukluk yılları doğu illerinde geçti. İlkokulun ilk 3 sınıfını Erzurum’da 4. sınıfını Karaman’da 5. sınıfını Ankara Kurtuluş ilkokulunda okudu. Cebeci ortaokulundan 1954, Ankara Kız Lisesi’nden 1957, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1964 yılında mezun oldu. Aynı fakültede pediatri uzmanlık çalışmalarını 1968 yılında tamamladıktan sonra eşinin askerlik hizmetini yapmakta olduğu Isparta’da SSK dispanserinde Pediatri uzmanı olarak çalıştı.

 

1970 yılında ECFMG sınavını başararak ABD’ne gitti. Detroitde Henry Ford Hastanesi’nde pediatri araştırma görevlisi olarak 2 yıl çalıştıktan sonra Pediatri Board Sınavına, 1974 yılında da Michigan State Board sınavına girerek başarılı oldu ve ABD’de devamlı oturma izni aldı. 1975-76 yıllarında Detroit Mt.Carmel Hastanesinde Neonatoloji eğitimi aldı ve 1976 yazında yurda döndü. 1977 yılında Fakültemiz Pediatri Anabilim Dalına Öğr. Görevlisi olarak atandı. 1980’de Doçent, 1986’da Profesör oldu. Üniversitemizde görev yaptığı 30 yıla yakın süre içinde Pediatri Anabilim Dalındaki görevleri yanında Neonatoloji Ünitesinin kuruluş ve gelişmesi için çaba harcadı. Bilim Dalı Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Dahili Bilimler Bölüm Başkanlığı, Rektör Yardımcılığı, Tıp Fakültesinin eğitim ve yönetim kurullarında üyelik, etik kurul üyeliği, üniversitemizin senato ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevlerde bulundu.

 

Prof. Dr. Servet Çetin’le evli olup 1968 ve 1973 doğumlu 2 kızı, 11 yaşında ve 10 aylık 2 torunu mevcuttur.

 

Çok iyi derecede İngilizce, biraz da Almanca bilmektedir.