Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Koordinatörü Dr. Tuncay TAŞ uzun bir aradan sonra çalışmalarına kaldığı yerden tekrar başladı. Organ Nakli konusunda Hastanemiz Halkla İlişkiler Birimi mensuplarını, danışma görevlilerini bilgilendirme amacı ile toplantı düzenledi, Bilgilendirme toplantılarına hastanemizin bütün çalışanları dahil edilecektir.

            Türkiye de yeterli sayıda “Organ Nakli Merkezi” ve deneyimli bilim adamı olmasına rağmen nakil sayıları henüz istenilen düzeye ulaşamadı. Gelişmiş ülkelerde organ bağışı yapan kişilerin sayıları yüz binlerle ifade edilirken, Türkiye genelinde 2002 – 2005 yılları arasında toplam 13 bin 343 kişi organ bağışında bulundu. Türkiye Organ Bağışı Araştırma 2005 ‘in sonuçları, organ ve doku nakli hizmetlerinde yaşanan en önemli sorunun; organ ve doku bağışının temini olduğunu ve Ülkemizde organ bağışının artırılması, organ nakli hizmetlerinin hedeflenen düzeye çıkarılması amacıyla geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini gösteriyor.

            Türkiye Organ Bağışı Araştırması 2005’in sonuçlarına göre; Bursa da 1952 kişi, Antalya da 589 kişi, Aydın da 477 kişi, İstanbul da 386 kişi, Kayseri de ise 306 kişi… Organ bağışında bulunmuşlardır.

 

Organ Nakli Koordinatörlüğü: 0 (352) 437 4901- 27514

  

      Organ Bağışı ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ