ERÜ HASTANELERİNDE “HASTANELERDEKİ AFET PLANI SEMİNERİ”       DÜZENLENDİ

       Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri tarafından “28 Şubat Sivil Savunma Günü” münasebetiyle “Hastane Afet Planı Semineri” düzenlendi.

       Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin oturum başkanlığını ERÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Levent AVŞAROĞULLARI yaptı.

       Doç. Dr. AVŞAROĞULLARI’nın kısa açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hilmi SABUNCU, “Hastanelerde İş ve İşçi Güvenliği” konusunu enine boyuna ele alırken, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Müdürü Aydemir KAYABAŞI da, ”Hastane’de Hasta ve Çalışan Güvenliği” konulu sunum yaptı.

       Sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları hakkındaki tebliğden bahseden Hastane Müdürü KAYABAŞI, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde faaliyette olan “MAVİ KOD” ve “PEMBE KOD” uygulamaları ile ilgili bilgiler verdi. KAYABAŞI, “Hastanelerimizde hasta ve çalışan güvenliği için mavi ve pembe kod uygulamalarının dışında hasta bilekliği uygulamasını da başlattık. Yatan hastalarımızın güvenliği için başlatılan bileklik uygulaması, yeni doğan çocuklar için farklı, alerjisi olan ve bulaşma riski olan hastalar için farklı gerçekleştirilerek, hasta güvenliği ve personelin korunması sağlanmıştır. Ayrıca hastanemizde yatan ve muayene için gelen hastaların düşmesinin önlenmesi için, kaygan zeminler için uyarıcı levhalar konulmuş, tuvalet ve banyolarda tutamaçlar yapılmıştır. Hasta transferleri sırasında hastaların düşmesini engellemek için sedyelere emniyet kemeri uygulaması başlatılmış, güvenli cerrahi uygulamaların yapılması için formlar hazırlanarak ilgili bölümlere dağıtılmıştır. Bunların dışında hemşire hizmetleri hasta ön değerlendirme formu hazırlanmış; bu sayede tedaviye başlamadan önce hasta durumu hakkında gerekli tedbirler alınması sağlanmıştır. Hasta çalışan güvenliğinin sağlanması için güvenlik ile ilgili hazırlanan afişler, iletişim güvenliğiyle ilgili tedbirler, poliklinik muayeneleriyle ilgili hazırlanan prosedürler, hasta ve çalışan güvenliği ile ilgili tedbirlerimizdendir” dedi.

       Kimya Mühendisi Cemal KOZACI ise “Hastanelerde Afet ve Yangın” konulu sunum yaparken, hastanelerdeki yangın tehlikeleri ve bu tehlikelere karşı alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler verdi.

       ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Afet Yönetim Merkezi Görevlisi Mehmet ESKİTAŞ, “Hastane Afetlerine Müdahale ve Arama – Kurtarma Teknikleri” konulu sunum yaptı. ESKİTAŞ, ERÜ Hastanelerinde herhangi bir yangın tehlikesine karşı alınan tedbirleri anlattı.

       Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı seminerde, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ilgili kısa sunumlar yapıldı.

       Program sonunda ise, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, seminer konuşmacılarından Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hilmi SABUNCU ile Kimya Mühendisi Cemal KOZACI’ya birer plaket takdim etti.