ALLERJİ DEYİP GEÇMEYİN!

     Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Allerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya TAHAN, vücutta alerjen maddelere karşı oluşabilen en ciddi allerjik reaksiyon biçimi olan anafilaksinin tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar doğurabileceğini kaydetti. Doç. Dr. TAHAN, “Anafilaksi gelişen hastanın hemen tedavi edilmesi ve bir allerjistin takibine girmesi gereklidir” dedi.

     27 Ekim 2010 Çarşamba günü ERÜ Fevzi Mercan-Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesi’nde “Anafilaksi Hasta Eğitim Toplantısı” yapan Doç. Dr. TAHAN, alerji deyince çoğunlukla akla döküntü, kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntısının geldiğini, hastaların pek çoğunun ağır bir alerjik reaksiyon geçiren kadar allerjik hastalığını fark etmediğini belirtti. Doç. Dr. TAHAN, “Anafilaksi ağır bir allerjik reaksiyondur. Ani başlar. Tüm sistemleri tutabilir. Ölümle sonuçlanabilir. Anafilaksi gelişen hastanın hemen tedavi edilmesi ve bir allerjistin takibine girmesi gereklidir” dedi.

     Tarihteki bilinen en eski anafilaksi kaydının M.Ö. 2641'de ölen Mısır firavunu Menes’in bir yaban arısı sokması sonucu ölmesi olduğunu ifade eden Doç. Dr. TAHAN, göğüsten ses gelmesi, nefes darlığı, öksürük, seste kalınlaşma, göğüs ağrısı, dudaklarda ve damakta kaşıntı, burun kaşıntısı ve tıkanıklığı, baş dönmesi, solukluk, tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybı, ciltte kabarıklık, döküntü kaşıntı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler; özellikle bir şey yedikten, içtikten, ilaç kullandıktan ya da arı soktuktan sonra oldu ise vakit kaybetmeden hastaneye başvurulması gerektiğini söyledi.

     Anafilaksinin önceden tahmin edilebilen bir hastalık olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Fulya TAHAN, anafilaksiye neden olan alerjenler ile ilgili şu bilgileri verdi: ”Besinler, ilaçlar, arı venomları, lateks, allerjen aşıları, hormonlar, hayvan veya insan proteinleri, renklendiriciler, enzimler, polisakkaridler, aspirin ve NSAI, egzersizler alerjik reaksiyona yol açabilir. Alerjik bulgular saniyeler dakikalar içinde ortaya çıkabileceği gibi, bazen bulguların çıkması 2 saati bulabilir. Anafilakside hızlı tanı ve erken müdahale çok önemlidir. Yakınmalar başladıktan sonra ne kadar kısa sürede tedavi başlatılırsa o kadar iyi seyreder. Ne kadar geç kalınırsa o kadar ağır seyreder. Anafilaksi önlemi olarak hangi besin allerjikse onu diyetten tamamen çıkarmak, paket gıdalar yerken ve alırken etiketini mutlaka okumak, hangi ilaç allerjikse onu kullanmamak, o ilacın etken maddesini bilmek ve o etken maddeyi içeren ilaçları kullanmamak, çocukla ilgilenen herkesi çocuğun allerjisi hakkında bilgilendirmek, arı ile mümkün olduğunca karşılaşmamak olarak sıralayabiliriz.”