MUSTAFA ERASLAN-FEVZİ MERCAN ÇOCUK HASTANESİ NADİYE MERCAN REFEKATÇİ ANNE ÜNİTESİ’NİN İŞLETİLMESİNE İLİŞKİN PROTOKOL İMZALANDI
OTEL KONFORUNDAKİ REFAKATÇİ ANNE ÜNİTESİ HİZMETE BAŞLIYOR

Erciyes Üniversitesi Mustafa Eraslan-Fevzi Mercan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi yanına hayırsever Fevzi Mercan tarafından yaptırılan Nadiye Mercan Anne Ünitesi’nin, Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından işletilmesine ilişkin protokol, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ile Vakıf Başkanı Ahmet Hasyüncü tarafından imzalandı.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı Başkanı Ahmet Hasyüncü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Yetim, Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun ve Prof. Dr. Murat Doğan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güven, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Güneş ile Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı yöneticileri katıldı.

Protokol töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Kayseri’nin hayırseverlikte Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini belirterek, üniversitenin kadrolu hayırseveri olarak gördükleri hayırsever Fevzi Mercan’a, Refakatçi Anne Ünitesi’nin binasını yaptırmasından dolayı teşekkür etti.

Rektör Keleştemur, “Üniversitemiz Çocuk Hastanesi yanına inşa ettirilen ve 3 kattan oluşan Refakatçi Anne Ünitesi, müstakil bina olması nedeniyle Türkiye’de bir ilk. Burası Kayseri dışından gelen ve yenidoğan çocuklarını üniversite hastanesinde tedavi ettiren annelerin barınma, yemek gibi sosyal ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayacak. İşletmeciliğini Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı’nın yapacağı Refakatçi Anne Ünitesi’nin tüm Türkiye’ye örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” dedi.

Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı Başkanı Ahmet Hasyüncü ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de vakıfçılık geleneğinin öneminden bahsederken, kendi vakıflarının da atalarımızın vakıfçılık geleneğinin bir örneğini teşkil ettiğini kaydetti.

Hasyüncü, “1989 yılında kurulan Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfımız, Türkiye’de bir ilke imza atarak Ahmet Karamancı misafirhanesini işletmeye başladı. Kayseri dışından tedavi için ilimize gelen maddi durumu iyi olmayan hasta ve hasta yakınlarının kalacak yer ve yemek ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayan Ahmet Karamancı Misafirhanemizdeki uygulamamız, 2009 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ödüle layık görüldü. Bizden sonra birçok ilde benzeri uygulamalar başladı. Biz gururluyuz ve sevinçliyiz. Türkiye’de örnek ve model olan işlere imza attığımız için. Umarım bugün protokolüne imza attığımız Refakatçi Anne Ünitesi de Türkiye’ye model olacaktır. Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak olan Refakatçi Anne Ünitesi’nin, resmi açılışını ise Mayıs ayının ikinci haftası Vakıf Haftası’nda yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ile Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı Başkanı Ahmet Hasyüncü, Refakatçi Anne Ünitesi’nin, Melikgazi Sağlık, Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından işletilmesine ilişkin 3 yıllık protokole imza attı.