HASTANELERDE ANTİBİYOTİK DİRENCİ VE YÖNETİMİ KURSU

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından düzenlenen “Hastanelerde Antibiyotik Direnci ve Yönetimi Kursu”, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde Kayseri’de yapıldı.

21 Kasım 2014 Cuma günü Novotel’de gerçekleştirilen ve koordinatörlüğünü Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Enfeksiyon Kontrol Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emine Alp MEŞE’nin yaptığı kursa Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal AKALIN, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet DOĞANAY ile çok sayıda doktor ve hemşire katıldı.

Kursun açılış konuşmalarında enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde antibiyotiğin önemli yeri olduğunu kaydeden ERÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet DOĞANAY, antibiyotiğin gelişi güzel değil uygun antibiyotik ve uygun dozla kullanılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. DOĞANAY, “Ülkemizde enfeksiyon hastalıklarının antibiyotikle tedavisi 1960’lı yıllarda başladı. 1960-1970’li yıllar tıpta enfeksiyon hastalıklarının antibiyotikle tedavisinde atılım yılları olmuştur. 1981-1982 yıllarına gelindiğinde enfeksiyonlar çok ciddi direnç kazanmaya başladı. 1983-1984’li yıllarda eski enfeksiyonlara karşı ciddi direnç gelişti. Dünyada yeni antibiyotiklerin üretilmesi ile 1985-1986’lı yıllarda ülkemize de yeni antibiyotikler girmeye başladı. Bugün geldiğimiz noktada ise 1982-1983’li yıllarda geldiğimiz noktaya geri döndük. Çok iyi noktada değiliz. Enfeksiyonlar antibiyotiklere karşı dirençli hale geldi. Tedavide kullanacağımız elimizde antibiyotik kalmadığını görüyoruz. Çok iyi noktada değiliz. Özellikle hastane enfeksiyonlarının antibiyotikle tedavisinde çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat buna rağmen hastane enfeksiyonlarının önlenmesi konusunda büyük gayret göstererek, önleyici tedbirlerle bu sorunu aşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Kurs hakkında bilgiler veren Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal AKALIN ise hastanelerde enfeksiyon kontrolünün Hacettepe Üniversitesi ile başladığını ve bugün hastane enfeksiyonlarının önlenmesi konusunda önemli bir mesafe kat edildiğini söyledi. Prof. Dr. AKALIN, “Hastane enfeksiyonlarında önemli olan korunma. Hastane enfeksiyonlarını önlemeye yönelik tedbirleri iyi alacaksınız. Enfeksiyon oluşumunu önlediğinizde ülkenin sağlık harcamalarında azalma olacaktır. Bizim bu tür toplantılar düzenlemedeki amacımız, ülke bazında alınacak tedbirlerle hastane infeksiyonlarının görülme sıklığını azaltmaktır” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından kursta sırası ile ERÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan METAN, “Antibiyotik Direncinin Toplumsal Önemi. Dünya’da ve Türkiye’deki Durum”, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat YALÇIN, “Dirençli Mikroorganizma Enfeksiyonlarının Hastanelerde Ek Maliyeti Nedir?”, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar BAYINDIR, “Hastanelerde Antibiyotik Direnç Yönetimi Nasıl Olmalıdır?”, ERÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Alp MEŞE, “Dirençli Mikroorganizma Enfeksiyonlarında Tedavi Seçenekleri Nedir?”, Özel Güven Hastanesi’nden Prof. Dr. Yeşim Çetinkaya ŞARDAN, “Dirençli Mikoorganizmaların Yayılımını Nasıl Önleyelim?”, ERÜ Enfeksiyon Kontrol Kurulu Hemşiresi Tülay KULOĞLU, “Dirençli Mikoorganizma Sürveyansı Nasıl Yapılmalı?” konulu sunum yaparken, olgu sunumlarının ardından ise kurs sona erdi.