DÜNYA ASTIM GÜNÜ
              ERÜ HASTANELERİNDE VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ
               SOLUNUM FONKSİYON TESTİNDEN GEÇİRİLDİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Dünya Astım Günü” münasebetiyle düzenlenen etkinlikte, vatandaşlar ücretsiz solunum fonksiyon testinden geçirildi.

6 Mayıs 2015 Çarşamba günü Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından “Astım” hastalığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, Gevher Nesibe Hastanesi ana girişine stant kuruldu. Astım hastalığıyla ilgili broşür ve afişlerin yer aldığı standa solunum fonksiyon testi cihazı kuruldu. Daha etkinliğe katılan vatandaşlar tek tek solunum fonksiyon testinden geçirilerek, nefes ölçümleri yapıldı. Solunum testinde sıkıntı gözlenen vatandaşlar ise göğüs hastalıkları polikliniğine yönlendirildi.

Etkinlik hakkında bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci GÜLMEZ, böyle bir etkinliği düzenlemedikleri amaçlarının astım hastalığı konusunda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Prof. Dr. GÜLMEZ, “Astım hastalığının, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise her 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuktan 13-15’inde astım dünyada düşük oranlarla görülmektedir. Astım, alerjik veya alerjik olmayan nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kronik öksürük, şiddetli öksürük ya da hışırtılı solunum olan kişilerin mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir’’ diye konuştu.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnsu YILMAZ da, astımın her yaştan bireyi etkileyebilen ve kontrol altına alınamadığında günlük aktiviteleri ciddi olarak sınırlayabilen kronik (müzmin) bir hastalık olduğunu belirtti. Doç. Dr. YILMAZ, “Astımlı hastaların en çok dikkat etmesi gereken konu ilaçlarını düzenli kullanmaları ve doktorları önermediği sürece kesmemeleridir. Hastalıkları ve tedavi ile ilgili kendilerini endişelendiren her şeyi doktorlarına sormaları tedaviye uyum göstermeleri açısından önemlidir. Ayrıca astımlarını kötüleştiren etkenlerden kaçınmaları da önemlidir” şeklinde konuştu.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player