PROF. DR. AYDIN PAŞAOĞLU BEYİN CERRAHİ
      AMELİYATHANESİ AÇILDI

       Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi ve Nöroşirürji Anabilim Dalı'na büyük emeği geçen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU'nun adı, yeniden düzenlenen Beyin Cerrahi Ameliyathanesi'ne verildi. Yenilenen Beyin Cerrahi Ameliyathanesi'nin hizmete açılışı için tören düzenlendi.

       02 Kasım 2010 Salı günü Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Erdoğan AYGENÇ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, çok sayıda öğretim üyesi ve davetli katıldı.

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İ. Suat ÖKTEM, 1975 yılında Gevher Nesibe Tıp Fakültesi bünyesinde 8 yataklı servis olarak faaliyete geçen Nöroşirürji Kliniğinin başkanlığını 1980 yılından itibaren Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU’nun yürüttüğünü ve Prof. Dr. PAŞAOĞLU’nun 14 yıl süren başkanlığı süresince olağanüstü çalışmalarla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğini modern bir klinik haline getirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU’nun kısaca özgeçmişinden de bahseden Prof. Dr. ÖKTEM, “Kliniğimiz, bugün 49’u klinik ve 13’ü yoğun bakım olmak üzere 62 yatak ile İç Anadolu’da 7-8 milyon nüfusa hizmet etmekte” dedi.

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU ise, Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU’nun Tıp Fakültesi Hastanelerine, özellikle Nöroşirürji Anabilim Dalına büyük emeği geçtiğini söyledi ve Prof. Dr. PAŞAOĞLU’nun ismini Beyin Cerrahi Ameliyathaneleri’ne vermelerinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Başhekim Prof. Dr. DOĞRU, “Işığıyla diğer mumları aydınlatan, kendi ışığından bir şey kaybetmez, O’nun aydınlattığı ışıklar hastanelerimizde hala parlamakta ve hastaların derdine derman olmaktadır” diye konuştu.

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de, Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU'nun çalışmalarının her zaman takdirle anılacağını bildirdi.

       Daha sonra kürsüye gelen Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU'nun, üniversiteye ve kendi alanına büyük katkılar sağladığını ifade ederek, ''Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesindeki Beyin Cerrahi Kliniği, Türkiye'nin en iyi kliniklerinden biridir. Kliniğimizin bu başarısı, PAŞAOĞLU hocamız sayesinde olmuştur. Onun çalışmaları ve yetiştirdiği öğrencileri sayesinde kliniğimiz, başarılı çalışmalara imza atmıştır. Kliniğimizin başarılarının devam edeceğine inancımız tamdır'' dedi. Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde, önemli hizmetler yapan kişilerin isimlerinin, o kişiler öldükten sonra bir şekilde yaşatılmaya çalışıldığını kaydeden Prof. Dr. KELEŞTEMUR, ''Yaşıyorken insanların hakkını teslim etmek gerekir. Nöroşirürji Anabilim Dalı'nda çalışan arkadaşlar, bunun güzel bir örneğini verdi'' diye konuştu.

       Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU, beyin cerrahi ameliyathanesine kendi adının verilmesinden büyük onur ve gurur duyduğunu kaydederek, ''Yurtdışında çalışmalarımı sürdürmekteyken, mecburi hizmet için 6 aylığına Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gelmiştim. Geliş o geliş ve tam 13 yıl burada kaldım, hizmet vermeye çalıştım. Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne, Tıp Fakültesine, Tıp Fakültesi Hastanelerine, Nöroşirürji Anabilim Dalı öğretim üyelerine çok teşekkür ediyorum. İsmimi Beyin Cerrahi Ameliyathanesine vererek beni onura ettiler” dedi.

       Konuşmaların ardından Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU’na plaket takdim etti. Plaket törenin ardından davetliler ameliyathaneye geçti ve Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU adına yeniden düzenlenen ameliyathanenin hizmete açılış kurdelesini Vali Yardımcısı Erdoğan AYGENÇ, Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR ve Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU birlikte kesti.

       Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU Beyin Cerrahi Ameliyathanesinde transkranial Doppler ultrasonografi, nöronavigasyon, intraoperatif ultrasonografi ve diğer yüksek teknolojilerin kullanıldığı 3 ameliyat odası, invaziv ve noninvaziv monitorizasyonların yapıldığı 14 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunmakta. Ameliyathanede, Nöroşirurji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi 5 profesör, 1 yardımcı doçent ve 10 araştırma görevlisinden oluşan doktor kadrosu, yılda ortalama 2 bin 450 ameliyat yapmakta.

                            Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU kimdir?

       1948 yılında Kerkük’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kerkük’te tamamladı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim Dalında asistanlığa başladı. 1977 yılında Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosuna geçti. 1978 yılında Nöroşirürji Uzmanı oldu ve aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etti.
       1979 yılında İngiltere’ye giden Dr. PAŞAOĞLU, Glasgow Üniversitesi Nöroşirürji Departmanı’nda stereotaktik, kraniofasial, vasküler cerrahi bölümlerinde ve nörotravma araştırma grubunda 2 yıl süreyle önce araştırma görevlisi, daha sonra da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu süre içerisinde yurt dışında iken, Eskişehir Üniversitesi’nden ayrılıp, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçti. Yurda döndükten sonra Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yardımcı doçent, 1983 yılında doçent ve 1989 yılında profesör oldu.
       1980-1994 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Nöroşirürji Anabilim Dalı Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, Dekan Yardımcılığı, Tıp Dergisi Editörlüğü, Klinik ve Deneysel Araştırma Birimi Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü gibi idari görevlerde bulundu. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine geçen Prof. Dr. PAŞAOĞLU, burada 2 dönem Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yaptı.
       Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Aydın PAŞAOĞLU’nun ulusal ve uluslar arası dergilerde yayımlanmış 150 civarında bilimsel eseri bulunuyor.