BESLENMENİN KANSER ÜZERİNE ETKİLERİNİ ANLATTI

ABD’deki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji ve Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer KÜÇÜK, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Kanser ve Besleme” konulu konferans verdi.
16 Haziran 2014 Pazartesi günü Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik A Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU ile çok sayıda öğretim üyesi katıldı.
ABD’de gıdaların kanser üzerine etkilerine yönelik çok sayıda araştırma yapan Prof. Dr. KÜÇÜK, konferansında, sebze ve meyveye dayalı beslenme, egzersiz ve vücut ağırlığına dikkat etmenin kanserle mücadelede en önemli adım olduğunu kaydetti.

Domatesin prostat kanserine etkisine yönelik araştırmasından bahseden Prof. Dr. KÜÇÜK, “Daha önce yaptığımız araştırmalarda domatesin prostat kanserine karşı önleyici etkisini göstermiştik. Daha sonra yapılan araştırmalarda domatesin diğer kanserlerin önlenmesinde de faydalı olduğunu gördük. Örneğin, meme kanserinde faydası olduğu yayınlandı. Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yaptığımız çalışmalarda domatesin aynı zamanda over kanserine ve rahimdeki miyopları önleyici etkisi olduğunu da gösterdik. Böbrek ve meme kanserine etkisi olduğunu da gösterdik" dedi.

Yaklaşık 1 saat süren konferansın ardından Prof. Dr. KÜÇÜK, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Daha sonra ise Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Prof. Dr. KÜÇÜK’e plaket ve çiçek takdim etti.