14 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi’nde, “14 Mart Dünya Böbrek Günü“ münasebetiyle hastane personeli ve hastanede tedavi gören böbrek hastalarına yönelik müzik-eğlenceli program düzenlendi.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan POYRAZOĞLU, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Hastaneler Başmüdürü Özcan ÖZYURT, Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyelerinin yanı sıra çok sayıda katılımın olduğu etkinlikte Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay OYMAK, Türkiye'de canlıdan yapılan organ nakli oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. OYMAK, “Bizim için önemli olan kadavradan yapılan organ nakilleridir. Ülkemizde maalesef kadavradan yapılan nakil sayısı çok az. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekir” dedi.

Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU ise, yönetim olarak hastaların her türlü sorunlarıyla ilgilenmeye çalıştıklarını kaydetti.

14 Mart’ta Tıp Bayramı ile Dünya Böbrek Günü'nü birlikte kutladıklarını ifade eden Prof. Dr. DOĞRU, "Türkiye'de geçen yıl 22 bin böbrek nakli gerçekleştirildi. Bunun da yaklaşık yüzde 90'ını canlıdan yapıldı. Ancak, canlıdan değil herhangi bir nedenle vefat eden hastalardan alınan organların nakledilebilmesi önemli. Bir diğer konu da böbrek hastalıklarına karşı kendimizi korumamız" şeklinde konuştu.

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin konser verdiği etkinlikte, hastanede yaklaşık 22 gündür tedavi gören böbrek hastası 7 yaşındaki Kezban YANAR'ın doğum günü kutlandı.