ÇOCUK ANJİOGRAFİ ÜNİTESİ AÇILDI
      
      Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan – Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi bünyesinde kurulan Çocuk Radyoloji Ünitesi törenle hizmete açıldı.
      4 Mart 2010 Perşembe günü Fevzi Mercan Bloğu bodrum katta gerçekleştirilen açılışa Vali Mevlüt BİLİCİ, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA, İl Emniyet Müdürü Arif AKKALE, İl Jandarma Alay Komutan V. J. Alb. Yusuf Kenan Topçu, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Talas Belediye Başkanı Rifat YILDIRIM, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan DÜŞÜNSEL, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkan Vekili Mustafa ERÇALIK, hayırsever işadamı Fevzi MERCAN ile çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.
      Açılışta yaptığı konuşmada Vali BİLİCİ, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde neredeyse her hafta gerçekleştirilen açılışlardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri her geçen gün büyüyor. Artan teknolojik imkânlar bizleri çok mutlu ediyor. Tıp konusunda gelişmiş ülkelerde verilen ne tür hizmet varsa, hemen hemen hepsini burada görmekteyiz” dedi.
      ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de, röntgen, skopi ve ultrasonografi cihazlarından oluşan ünitenin yaklaşık 2 milyon TL’ye malolduğunu ve bu maliyetin üniversite imkânları tarafından karşılandığını belirtti. Başhekim Prof. Dr. GÜVEN, “Üniversitemiz bünyesinde kurulan çocuk radyoloji ünitesi, erişkinlerden ayrı olarak dizayn edilen ilk çocuk radyoloji ünitelerinden biridir. Çocuk Radyoloji Bilim Dalımız da, Tıp Fakülteleri bünyesinde kurulan ilk çocuk radyoloji bilim dallarından biri olma özelliği taşımakta. Çocuk Radyolojisi Ünitemiz tam zamanlı çalışan 3 öğretim elemanıyla, çocuk radyolojisi konusunda ülkemizdeki en geniş akademik kadrolardan birini oluşturmakta. Bunun dışında çok sayıda araştırma görevlisi ve tıbbi görüntüleme teknisyeni de ünitede görev yapmakta” dedi.

             “ABD’de sayılı hastanelerle aynı hizmeti vermekteyiz”

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun ise, çocuk radyoloji konusunda ABD’deki sayılı hastanelerde verilen hizmetlerin aynısını üniversitedeki ünitelerinde verdiklerini kaydetti.
      Prof. Dr. COŞKUN, açılışı yapılan ünitedeki cihazlarla ilgili şu bilgileri verdi:
      “Ünitemizde en son teknolojiyle çalışan ve ülkemizde sayılı merkezlerde bulunan tam motorize, kablosuz detektöre sahip, çift detektörlü dijital röntgen cihazı bulunmaktadır. Çekim protokolleri çocuklara göre ayarlanmış olup; mümkün olan en az dozu vererek yüksek kalitede görüntü elde edilmektedir. Röntgen cihazında çocuklar için çekim yapmayı kolaylaştıran ve böylece görüntü kalitesi arttıran birçok aparat bulunmaktadır. Her türlü röntgen tetkiki, özel skolyoz çekimi gibi, birçok tetkik burada rahatlıkla yapılmaktadır. Ünitemizde röntgen cihazı ile günlük yaklaşık 80-100 hastaya hizmet verilmektedir. Radyoloji ünitemizde en son teknoloji ile çalışan bir adet taşınabilir, motorize, dijital röntgen cihazı da bulunmaktadır. Bu motorize röntgen cihazı bize hasta yatağında ve yoğum bakım ünitelerinde yüksek kalitede dijital çekim yapabilme olanağı sunmaktadır. Radyoloji ünitemizde en son teknoloji ile çalışan dijital skopi cihazı bulunmaktadır. Skopi cihazının çekim protokolleri çocuklara göre ayarlanmış olup; mümkün olan en az dozu vermeye yönelik tüm opsiyonlar cihazda mevcuttur. Burada tüm floroskopik ve kontrastlı tetkikler; yemek borusu, mide, ince ve kalın barsak çekimleri, idrar yolu çekimleri gibi, onlarca tetkik yapılabilmektedir. Skopi cihazıyla günlük 10-15 hastaya hizmet verilmektedir. Radyoloji ünitemizde yüksek kalitede biri sabit, diğeri taşınabilir olmak üzere, 2 adet de ultrasonografi (US) cihazı bulunmaktadır. Bu cihazların prob özellikleri çocuklara özel olarak dizayn edilmiştir. Her türlü ultrasonografi ve Doppler US bu cihazlarla yapılabilmektedir. Özellikle taşınabilir cihaz ile hasta yatağında, yoğun bakım ünitelerinde ve yenidoğan ünitesinde tetkikler gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca ultrasonografi eşliğinde torasentez, parasentez, biyopsi gibi girişimsel tetkikler uygulanmaktadır. Ultrasonografi cihazıyla günlük 50-75 hastaya hizmet verilmektedir. Radyoloji ünitemizde PACS sisteminden de yararlanılmakta; sistem sayesinde tüm tetkikler dijital olarak arşivlenip, istenilen yere iletilebilmekte ve on-line olarak ulaşılabilmektedir. Bu sayede de çocuk hastalara yapılan bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme tetkikleri de merkezimize ulaşmakta ve değerlendirilmesi kolayca yapılabilmektedir.”
Resimler için Tıklayınız...