ÇOCUK ANJİOGRAFİ ÜNİTESİ AÇILDI

         Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Mustafa Eraslan Bloğunda  kurulan “Çocuk Anjiografi Ünitesi”, Vali Mevlüt BİLİCİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan DÜŞÜNSEL Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Talas Belediye Başkanı Rifat YILDIRIM, Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, hayırsever işadamları Fevzi MERCAN, Mustafa ERASLAN ve Kayseri Ticaret Odası Başkan Vekili Mustafa ERÇALIK ile çok sayıda öğretim üyesinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

         18 Şubat 2010 Perşembe günü Çocuk Hastanesi Mustafa Eraslan bloğu 5. katında gerçekleşen açılışta konuşan Vali Mevlüt BİLİCİ, gerek Erciyes Üniversitesi’nin, gerekse Tıp Fakültesi Hastanelerinin son yıllarda büyük gelişim yaşadığını belirtti ve artık birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri’nin vazgeçilmez merkezler arasında olduğunu kaydetti. Vali BİLİCİ, “Tıp Fakültesi Hastanelerimizi gezerken gerek merkez, gerek cihaz teknolojisi, gerekse öğretim üyesi kadrosu bizi oldukça gururlandırıyor. Tıp Fakültesi Hastanelerimize bu teknolojiyi kazandıran Üniversitemize ve hayırseverlerimize müteşekkiriz” dedi. Vali BİLİCİ’nin konuşmasının sonra anjiyo ünitesinin açılış kurdelesi kesildi, ardından davetliler üniteyi gezdi.

         Çocuk Anjiyo Ünitesi ile ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazmi NARİN, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde faaliyet gösterecek yeni üniteyle Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Merkezini Türkiye’ye yakışır hale getirdiklerini kaydetti. Çocuk Kardiyoloji Merkezinin Türkiye’nin en gelişmiş, en donanımlı pediatrik kardiyoloji merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. NARİN, “Merkezimiz bünyesinde açılışını yaptığımız çocuk anjiyo ünitesinin diğerlerinden bir farkı var. Burası hibrid yöntemle çalışan, yani aynı zamanda ameliyat yapılabilecek donanımdadır. Ünitede henüz yapılanmaya, faaliyete sokmadığımız ilave bir yoğun bakım ünitesi, ilave bir kalp ameliyatı ünitesi daha var. Bunların da iç donanımları sağlandıktan sonra Türkiye’nin tek, Avrupa’nın sayılı çocuk kalp hastalıkları merkezi konumuna geleceğiz” dedi.