ÇOCUKLARDA TEDAVİ EDİLMEYEN DOĞUŞTAN KATARAKT,
GÖZDEKİ GÖRME FONKSİYONUNU YÜZDE 90 AZALTIYOR


       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul MİRZA, çocuklarda tedavi edilmeyen doğuştan kataraktlarının gözün görme fonksiyonunu yüzde 90 oranında azalttığını kaydetti. Prof. Dr. MİRZA, “Aileler, çocuklarının özellikle göz bebeklerinde ‘gri beyaz’ renkte bir perde gördüklerinde hemen doktora başvurmalı” dedi.

       Prof. Dr. Ertuğrul MİRZA, 5-7 Mart 2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen “Pediatrik Oftalmoloji” konulu sempozyuma Türkiye genelinden 333 katılımın olduğunu ve bu sempozyumda çocuklarda katarakt, glokom, uvea, şaşılık, göz kapağı hastalıkları, göz tümörleri, göz enfeksiyon hastalıkları, retina hastalıkları ve benzeri göz hastalıkları konusundaki en son tedavilerin ele alınıp, tartışıldığını kaydetti.

       Sempozyumun kendileri açısından oldukça faydalı geçtiğine vurgu yapan Prof. Dr. MİRZA, “Toplumda sadece yaşlı insanlarda görüldüğü zannedilen katarakt hastalığı yeni doğan çocuklarda da görülen bir göz hastalığıdır. Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan hastalık, doğuştan gelen çocuk göz hastalıklarında ilk sıralarda yer almakta. Bunda genetik nedenler başta olmak üzere, annenin hamilelikte geçirdiği hastalıklar, özellikle enfeksiyon hastalıkları, anne karnında gelişimsel bozukluklar, akraba evlilikleri hastalığın nedenleri arasındadır” dedi.

       Çocuklarda katarakt hastalığında erken teşhisin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. MİRZA, “Doğuştan çocuklarda katarakt hastalığında erken teşhis çok önemli. Eğer hastalık erken fark edilirse, ameliyatla gözdeki bu sorun kolayca çözülebilir. O yüzden ailelerin, çocuklarının özellikle göz bebeklerinde ‘gri beyaz’ bir renkte perde gördüklerinde hemen doktora başvurmaları önerilmektedir. Eğer geç kalınırsa kataraktan dolayı çocuğun, yeni doğan çocuğun gerek göz, gerekse beyinde görme merkezleri gelişmez ve geç yapılan müdahaleden beklenilen görme sonucu alınamaz. Çocuklarda doğuştan oluşan katarakt tedavi edilmezse, çocuğun ileri yaşlarda görme fonksiyonu yüzde 10’a kadar düşebilir. Gözdeki bu hastalığın erken teşhis ve ameliyatında çocuğun normal görmesine kavuşması mümkün olduğundan, ailelerin çocuklarında katarakt belirtisi gördüğünde hemen bir göz doktoruna başvurması çok önemli” diye konuştu.

       Prof. Dr. Ertuğrul MİRZA, çocuklarda katarakt ameliyatının başta Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olmak üzere, birçok merkezde mümkün olduğunu sözlerine ekledi.