31 MAYIS 2005 SİGARASIZ BİR DÜNYA GÜNÜ

 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Gevher Nesibe Hastanesinde “Sigarasız Bir Dünya Günü” dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler çerçevesinde Halkla İlişkiler Ünitesi ve TürkMSIC grubu ile hazırlanan Sinevizyon gösterisiyle sigaranın insana, çevreye, topluma ve ekonomiye verdiği zararlara değinildi ve sigaranın zararlarını anlatan çeşitli broşürler dağıtıldı.

 

Tıp Fakültesi öğrencileri grubu TurkMSIC tarafından yapılan anlatılarla sigara içen kişilerin kendilerine ve topluma verdikleri zararları ve sigarayı bırakmak için nelerin yapılması gerektiği hususunda hasta yakınlarına ve personele yönelik bir dizi uyarılarda bulunuldu.

 

E.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kayseri Toraks Derneği 2. Başkanı Doç. Dr. Mehmet Bilgin ise konuyla ilgili yaptığı yazılı basın duyurusunda, Türkiye’ de yetişkin nüfusun yarısının sigara içtiğini belirterek, bu kişilerin 8 milyonunun hayatından 7–22 yıl kaybederek öleceğini söyledi. Bu konuda yapılacak etkinliklerin ana temasının sağlık çalışanlarının tütün kontrolündeki rolünü vurgulamak olduğuna değindi.


Doç. Dr. Mehmet Bilgin şu bilgileri verdi: Kitlelerin sağlığını tehdit eden sigara tüketimi, mücadele edilmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinin önündeki en büyük engellerden birini tütün olarak saptamış ve bu ülkelere etkin bir tütün kontrol programına sahip olmaları gerekliliği vurgulanmıştır.

 

Sağlık çalışanlarının sigara içmeyerek ve sigara içilmeyen bir kültür oluşumunu teşvik ederek rol bir model oluşturması gerektiğine de değinen  Doç. Dr. Mehmet Bilgin ilgili herkesi sigara salgınını durdurmak ve ulusal tütün kontrolünü sağlamak amacı ile üzerine düşen görevi yapmaya,  tüm resmi ve sivil kuruluşların yanlarında bulunmaya, medyayı da bu mücadelede uğraş verenlere destek olmaya davet etti.