MEŞGULİYET TERAPİSİ GÖREN PSİKİYATRİ HASTALARINDAN  KERMES

 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Psikiyatri kliniğinde tedavi gören hastaların yaptığı el işi eserleri düzenlenen kermesle satışa sunuldu.

29 Mart 2005 tarihinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimlik konferans salonunda düzenlenen kermese Kayseri Vali yardımcısı Tevfik Karabalık, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri, Yöneticiler, Personel ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ve Kayseri Psikiyatri Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen kermeste psikiyatri kliniğinde tedavi gören hastaların yaklaşık 1,5 yıldır klinik atölyesinde hazırladıkları çeşitli el işleri sergilenerek dernek yararına satışa sunuldu.

 

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, açılışta yaptığı konuşmada, Üniversitelerin sadece bilgi öğretip bilim üretmekle kalmayıp sosyal, kültür ve sanat alanlarında da aktiviteler gerçekleştirerek bunları topluma kazandırmak ve paylaşmak zorunda olduklarını söyledi. Meşguliyet tedavisinin“Ogccupatiolal terapi” dünyada uygulanıp Türkiye’ de ilk defa Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında uygulanmaya başlandığını, Türkiye’de bilinen bir yöntem olmadığını, toplum için meşguliyet tedavilerinin giderek önem kazanacağını bildirdi.

 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, günümüzde tedavi anlayışının değiştiğini, hastayı yaşatmak için yapılan tıbbi müdahalelerin yanı sıra onların mutluluğunu sağlayıcı uygulamaların da ön plana çıktığını, psikiyatri hastalarına yön verilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, yaptığı konuşmada bu sene içerisinde birçok aktivitenin yapıldığını, bu tür aktivitelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.  


Fotoğraflar için Tıklayın