DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
ŞİŞMANLIĞIN ARTMASI DİYABET OLGUSUNU ARTIRIYOR
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı tarafından “Diyabet Günü” etkinliği düzenlendi. 24 Kasım 2013 Pazar günü Tıp Fakültesi Derslikleri’nde gerçekleştirilen etkinliğe Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı ile Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyelerinin yanı sıra diyabet hastası çocuklar ve aileleri katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmalarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, "Çocuklarda diyabet olgularının yüzde 98'ini tip 1, yüzde 2'sini ise tip 2 diyabet oluşturuyor. Ancak çocuklarda şişmanlığın giderek artması tip 2 diyabet olgularının da artacağının işaretidir. Çünkü çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 5'ten yüzde 10,5'a çıkmış" dedi.
Dünyada yaklaşık 380 milyon diyabet hastası bulunduğunu belirten Prof. Dr. KURTOĞLU, "Türkiye'de 17 bin diyabetli çocuğumuz var. Bu nedenle hem diyabetin önlenmesi hem de diyabetin takibi ile ilgili hastalarla iyi iletişim içinde olmamız gerekiyor. Artık Kayseri'de Diyabetik Çocuklar Derneğinin kurulma zamanı geldi. Buna öncülük yapacak arkadaşlara biz destek olabiliriz. Biliyorsunuz Kayseri'de diğer hastalıklarla ilgili dernekler var ama diyabetle ilgili dernek yok" dedi.
Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa KENDİRCİ ise, çocuklarda büyük oranda tip 1 diyabet adı verilen insülin eksikliğine bağlı şeker hastalığının gözlemlendiğini kaydetti. Bu hastalıkta temel tedavinin, eksik olan insülinin yerine konulması olduğunu vurgulayan Kendirci, şunları söyledi: "Çeşitli insülinler var. Çok hızlı etkili, orta etkili ve uzun etkili insülinler var. Biz şeker hastasının yaşına, kişisel becerisine, annenin, ailenin hastalıkla başa çıkabilme yeteneğine bakarak bir insülin şeması oluştururuz. Tabi sadece insülin kullanmak yetmiyor. Mutlaka öğünlere titizlikle uyulması ve saatlerinin belli olması gerekir. Şeker hastasının günlük aktivite göstermesi gerekiyor. Bunun tercihen yemekten sonraki tokluk saatlerinde ve düzenli yapılması gerekiyor. Bu arada da düzenli takipler gerekiyor. İnsan eşinden boşanabilir ama diyabetten boşanamaz. Ömür boyu takip edilmesi gerekiyor."
Etkinlikte, psikolog Hasan KÖROĞLU ile diyetisyen Zehra AVANOĞLU da diyabetin psikolojik ve beslenme boyutu hakkında bilgiler verdi.
Halk oyunları, palyaço ve illüzyon gösterilerinin de sergilendiği etkinlik, diyabet hastası çocuklara çeşitli hediyeler verilmesi ile son buldu.