DİYABET EĞİTİM TOPLANTISI

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı tarafından “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” münasebetiyle diyabet hastası çocuklar ve ailelerine yönelik “Diyabet Eğitim Toplantısı” düzenledi.

18 Kasım 2012 Pazar günü Tıp Fakültesi Merkezi Dersliklerde gerçekleştirilen toplantıya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa KENDİRCİ, Uzman Dr. Sevgi ÖZMEN, Hemşire Filiz ARICAN ve Diyetisyen Zehra AVANOĞLU konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, böyle bir toplantı düzenlemedeki amaçlarının diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hastası çocuklar ve ailelerine yönelik eğitim vermek olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı diyabet hastası çocuklar ve ailelerine teşekkür etti.

Toplantıda “Diyabetle Yaşamak” konulu sunum yapan Prof. Dr. Mustafa KENDİRCİ ise, diyabetlilerin hayatını kurtarıcı insülini keşfeden Frederick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım gününün, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından 1992 yılından beri “Diyabet Günü” olarak kabul edildiğini ve tüm dünyada 14 Kasım’ın diyabetlilerin buluştuğu, kan şekerlerinin ölçüldüğü, eğitimlerin verildiği ve birçok sosyal organizasyonların yapıldığı bir gün olduğuna söyledi.

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun kan şekeri düzeylerini kontrol edememesi olarak tarif edilen diyabetin en sık görüldüğü ülkelerin Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi İskandinav ülkeleri, en az görülen ülkelerin ise Çin ve Venezüella, Türkiye’nin de diyabetin az görüldüğü ülkeler arasında olduğunu belirten Prof. Dr. KENDİRCİ, “Diyabet her yaşta görülebilir. Çocuklarda 10-14 yaş arasında daha sık görülüyor. Her mevsimde gözleniyor. Kışın daha fazla gözleniyor. Şişmanlık, yaşın 10’un üzerinde olması, ailede tip 2 diyabet hikayesi olması, boyun ve koltuk altında esmerlik, c-peptid düzeyinin normal / yüksek olması gibi bulgular tip-2 diyabeti düşündürür. Çok su içme, çok idrara çıkma, zayıflama gibi bulgular varlığında, açlık kan şekerinin 126 mg/dl’nin üzerinde olması, tokluk kan şekerinin 200 mg/dl’nin üzerinde olması, şeker yüklemesi testinde 120. dakikada 200 mg/dl’nin üzerinde olması diyabet tanısıdır” dedi.

Diyabet tedavisinin bir ekip işi olduğunu kaydeden Prof. Dr. KENDİRCİ, “Diyabetle ilgilenenler sadece beslenme ve diyabet bakımı konusunda değil, aynı zamanda iletişim teknikleri, psikoloji ve davranış düzenlenmesi teknikleri konusunda da eğitimler almalıdır” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşma aralarında sergilenen palyaço ve folklor gösterileri ile diyabet hastası çocuklar doyasıya eğlendi.