ERÜ ÇOCUK HASTANESİ’NDE DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ

     Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan - Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi’nde “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği düzenlendi.

     Hastanenin 5. katında gerçekleştirilen etkinliğe diyabetli hastalar ve aileleri katıldı.

     Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, diyabetin her yaştaki çocukta görülebilen bir hastalık olduğunu belirtti.

     Prof. Dr. KURTOĞLU, “Diyabet çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Bebeklikten oyun çocuğuna ve ergenlik çağına kadar her yaştaki çocukta görülebilir. Çoğunlukla tanı daha geç yaşlarda konmaktadır ve ancak hayatı tehdit edici oranda şeker yüksekliği ortaya çıktığında anlaşılmaktadır. Bazen viral enfeksiyonlarla karıştırılır. Dünyanın birçok bölgesinde tip 1 diyabeti olan çocukların yeterli imkanları olmaması sebebiyle hayatta kalmaları mümkün olmamaktadır. Özellikle gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkelerde bu durum mevcuttur. Diyabet, komplikasyonlarıyla çocuk ya da büyük ayrımı yapmaksızın zarar vermektedir. Tip 1 diyabet ise her yıl yüzde 3 artmaktadır. Daha da önemlisi okul öncesi yaşı çocuklarda bu oran yüzde 5’i bulmaktadır. Dünya çapında 70 000 tip 1 diyabetli 15 yaşın altındadır ve hemen hemen günde 200 çocuk bu sayıya eklenmektedir. Çocuklarda görülen tip 2 diyabet de dünyada büyük bir hızla artmaktadır. Son 15 yılda yüzde 50 artış gözlenmiştir. Bu artış hızı, büyüklerde görülen artış hızına benzer seviyededir. Bugün her iki grup için şeker hastalığı alarm vermektedir” dedi.

     Prof. Dr. KURTOĞLU’nun konuşmasının ardından diyabet hastası çocuklardan Hatice şiir okuyarak, Özlem ise gitar çalarak etkinliğe renk kattı.

     Etkinliğin soru-cevap kısmında ise Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, ailelerin diyabet konusunda sordukları soruları yanıtlarken, etkinlik çocuklara hediye ve ikramın ardından son buldu.