TÜRKİYE’DE 4 MİLYON İNSAN ASTIM HASTALIĞINDAN ETKİLENİYOR

     Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Orta Anadolu Şube Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKOĞLAN, kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 4 milyon insanı etkilediğinin tahmin edildiğini kaydetti.

     Yrd. Doç. Dr. BÜYÜKOĞLAN, 3 Mayıs 2011 Dünya Astım Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, astım hastalığına yönelik her türlü tedavinin bulunmasına rağmen Türkiye’de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25’inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabildiğini belirtti.

     Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan astım hastalığı için başta hastalar olmak üzere, hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesinin önem kazandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. BÜYÜKOĞLAN, “Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 4 milyon kadar insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık, çocukluk döneminde daha sıktır. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artmaktadır. Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabilmektedir. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvuruda geç kalmakta ve hastalıkları ilerleyebilmektedir. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Bu yıl Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada ve ülkemizde, geçen yılda olduğu gibi ‘Astımınızı Kontrol Edebilirsiniz’ ana temasının işlenmesine devam edilecektir” dedi.

       ASTIMLILARIN YÜZDE 90’I GÜNDÜZ YAKINMASI YAŞIYOR
     ERÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKOĞLAN, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunmaktadır. Ancak buna rağmen Türkiye’de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25’inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabilirken, bu oran Batı Avrupa’da yüzde 5,3’tür. Astım hastalarının yüzde 90’ı gündüz yakınma yaşamakta, yüzde 60’ı gece uyanmaktadır. Son bir yılda her dört hastadan biri hastaneye yatmış, yarısı acil başvuruda bulunmuştur. Bu sonuçlar önlenebilir sağlık harcamalarında ciddi artışlara neden olmaktadır. Astımlıların yüzde 80’i günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiğini belirtmekte, ancak yüzde 43 gibi yüksek bir oranı iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşünmektedir.

     Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org) ile işbirliği içinde sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla önümüzdeki 5 yılda astıma bağlı hastanede yatışlarının yüzde 50 azaltılmasına yönelik bir kampanya da başlatılmıştır. Bu amaca ulaşmak için astım hastalığının önemi ve hastalığın kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.”