ERÜ HASTANELERİNDE “12 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanelerinde “12 Mart Dünya Böbrek Günü” etkinliği düzenlendi. Böbrek hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte Gevher Nesibe Hastanesi ile Mustafa Eraslan-Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi girişlerine stant kuruldu. Tansiyon ölçümünün yapıldığı ve bilgilendirme broşürlerinin dağıtıldığı stantta, vatandaşlar, böbrek hastalıkları ve korunma yolları konusunda bilgilendirildi.

Kayseri İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün de destek verdiği etkinlik kapsamında Çocuk Hastanesi girişine kurulan stant önünde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı ile İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri basın toplantısı yaptı.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, böbreklerin hayati organ olduğunu ve çok işi korunmanı gerektiğini kaydetti.
Prof. Dr. Düşünsel, “Bugün 12 Mart Dünya Böbrek Günü, tüm dünyada kutlanıyor bugün. Birçok aktivite düzenleniyor. Bizde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji, Erişkin Nefroloji, ayrıca İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve öğrencilerimizle birlikte bugünü kutlamak istedik. Amacımız, böbrek hastalıklarına dikkat çekmek, daha doğrusu böbrek hastalıklarından korunmaya dikkat çekmek. Böbreklerin koruması çok önemli. Bunun için çeşitli broşürler hazırladık. Öğrencilerimizin burada büyük katkısı oldu. Böbrek hastalıklarına dikkat çekmek için çocukluk çağından erişkin yaşa kadar nelere dikkat edilmesi gerekli, sağlıklı bir yaşam için neleri yapmamız gerekli, nelerden uzak durmamız gerekli, bunları anlatıyoruz. Bu konuda afişler hazırladık ve özellikle çocuk hastanesinin giriş bölümüne afişleri astık. Burada hasta yakınları var ve bu bilgileri görüyorlar. Böbrekler hayati organ ve korunması gereken bir organ. Böbreklerimizi çok iyi korumalıyız” dedi.

Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zübeyde Gündüz de, yeni doğandan yetmiş yaşına kadar herkeste böbrek hastası olma ihtimalinin olduğuna dikkat çekerek, “Hepimiz birer böbrek hastası adayıyız. O nedenle böbreklerimizi çok iyi korumamız lazım. Burada halkımızı bu konuya karşı uyarmaya çalıştık. Önemli olan hasta olmadan hastalığa karşı önlem almak. Amacımız bunu duyurmaktı halkımıza. Bu etkinlikte özellikle öğrencilerimiz çok yardımcı oldular. Bunun yanı sıra farkındalığı artırmak için birde kermes düzenledik. Bu kermese destek olan herkese de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İç Hastalıkları Nefrolji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Murat Sipahioğlu ise, böbrek hastalıklarının Türkiye’de yaygın bir problem olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Sipahioğlu, “Yaklaşık olarak Türkiye’de yedi buçuk milyon civarında çeşitli evrelerde olmak üzere böbrek hastası olduğunu biliyoruz. Bunların yaklaşık iki buçuk milyonu kadarı da orta ileri evre böbrek yetmezliği olan hastadır. Bugün için Türkiye Nefroloji Derneği verilerine göre yaklaşık olarak 65 bin hasta diyaliz tedavisi almakta ve böbrek yetmezliği nedeniyle operasyonlar geçirmiştir. Yaklaşık olarak 50 bin hasta hemodiyaliz tedavisi almaktadır. Bu bize gösteriyor ki; tüm dünyada ve Türkiye’de böbrek hastalıkları oldukça yaygın bir problem” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Sipahioğlu, böbrek hasalıklarını tedavi etmenin yanında böbrek hastalıkları konusunda insanları bilinçlendirmenin çok önemli olduğunu vurgu yaparken, bugünkü etkinliğin de bunun bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Basın toplantısının stantlardaki etkinlik gün boyu sürdü.