ELLERİMİZDE SAĞLIK

             Hastane Enfeksiyonları ve Kontrolü Derneği’nin başlattığı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği “Ellerimizde Sağlık” toplantısı, 15 Nisan 2009 Çarşamba günü 12:00-13:30’da Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkezi Derslikler Merkezi Anfisinde yapıldı.
         Toplantıya hastanede çalışan doktor, hemşire, teknisyen ve hastabakıcılar birlikte katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay ve Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Güven yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Karabey’in oturum başkanlığında toplantı sunumları başladı. İlk konuşmayı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinden Doç. Dr. Nurcan Baykam “Hastane infeksiyonları neden önemli? Nasıl önleriz?” ile yaptı. Bunu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. öğretim üyesi Doç. Dr. Emine Alp’in “El hijyeni: uygulamanın neresindeyiz” ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli enfeksiyon kontrol hemşiresi Hülya Kaymakçı’nın “El hijyeni: deneyimlerimiz, gözlemlerimiz” takip etti. Toplantıda hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde gerekli enfeksiyon kontrol önlemleri ve özellikle el hijyeninin önemi vurgulandı ve uygulamadaki sorunlar ile ilgili sağlık personeli ile bilgi paylaşımı oldu.
         Toplantıya katılan sağlık personeli sayısı yaklaşık 500 idi. Toplantı düzenleyicileri tarafından Türkiye’de şu ana kadar yapılmış olan “Ellerimizde Sağlık” toplantıları içerisinde en yüksek katılımın Kayseri’de olduğu belirtildi.