GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ HEMŞİRELERİ VE TEKNİSYENLERİNE EĞİTİM VERİLDİ
      
       Gastrointestinal Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Gastroenteroloji Kliniği işbirliğiyle, Kayseri’de endoskopi hemşireleri ve teknisyenlerine yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.
      8 Mayıs 2010 tarihinde ERÜ Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim toplantısına ERÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat BORLU, Gastrointestinal Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği Başkanı Semanur PALA, ERÜ Hastaneler Başhemşiresi Aysel UĞUR ile Kayseri’nin değişik hastanelerinden çok sayıda endoskopi hemşiresi ve teknisyeni katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ERÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, böyle bir toplantıya hastanelerinin ev sahibi yapmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti ve eğitim toplantısının başarılı geçmesini diledi.
      Gastrointestinal Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği Başkanı Semanur PALA ise, konuşmasına derneklerinin tanıtımını yaparak başladı ve derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Hedeflerinin üye sayısını ve eğitim düzeyini artırmak olduğunu söyleyen PALA, derneklerinin eğitim çalışmaları çerçevesinde endoskopi ünitelerinde görev yapan hemşirelere yönelik sertifika programı düzenlediğini ve bu programa endoskopi hemşirelerinden yoğun katılım beklediklerini kaydetti.
      Açılış konuşmalarının ardından Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Bilge KIRAN “Endoskopide Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Yöntemleri”, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Edip TORUN “Endoskopide Sedasyon Yapılmalı mı? Nelere Dikkat Edilmeli?”, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentoloji Bilim dalından Uzman Dr. Ahmet KARAMAN ile Erciyes Üniversitesi Endoskopi Sorumlu Hemşiresi Fatma BULUT “Erciyes Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği'nin Endoskopik Deneyimleri” konulu sunum yaptılar.