ERÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNDEN
ENGELLİ KİŞİLERE YÖNELİK DÜZENLEME

Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde engelli bireylerin sağlık hizmeti talep ve beklentilerini karşılamak, talep eden engelli kişileri bu ihtiyaçlarına uygun ortamlarda, hızlı ve verimli hizmet sağlayabilmek için “Engelli Kişilere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Sunumu”na ilişkin genelgeye göre gerekli düzenlemeler yapılmıştır.  
Bu düzenlemelerde hastanenin iç ve dış mekân mimarisi ve çevresel düzenlemeleri, engelli ve yaşlıların hizmet almalarını sağlayacak yardımcı personel teminini, işitme engellilerle iletişim sağlayabilecek işaret dili bilen personeli, işlemler esnasında oturarak hizmet almalarını sağlayacak düzenlemeleri, engelli kişilere yönelik otopark alanı tahsis edilmesi ile, engellilere sunulan sağlık hizmetleri konusunda personele yönelik hizmet içi eğitim programlarını kapsamaktadır.  
Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde, engellilere yönelik iç ve dış mekânların mimari ve çevresel düzenlemelerine ilişkin olarak TSE standartlarında düzenlemeler yapılmıştır. Ortak alanlar ve asansörler her engel grubundaki kişilerin algılayabileceği şekilde düzenlenmiş, asansör, tuvalet, lavabo, sekretarya bankosu v.b. gibi ortak alanlar da engelli kişilere hitap edecek şekilde şekillendirilmiş, tekerlekli sandalye transferi ve manevrasını kolaylaştıracak düzenlemeler ile ihtiyaç duyulan yerlere tutunma barları monte edilmiştir. Engelli ve yakınlarına tanınan öncelik durumlarını belirten tabelalar kolaylıkla görebilecek yerlere asılmış, hastane krokileri, hasta hakları, engelli tuvaletleri asansör kullanım talimatları da braille alfabesi kullanılarak yazılmıştır.
Görme engelliler için ortak alanlarda sarı renkli takip izi (hissedilebilir yüzey) oluşturulmuştur. Gevher Nesibe Hastanesi, Yılmaz-Mehmet ÖZTAŞKIN Kalp Hastanesi, Semiha KİBAR Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Mehmet Kemal DEDEMAN Hematoloji- Onkoloji Hastanesi ve Şahinur DEDEMAN Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi hissedilebilir yüzey malzemesi ile düzenlenmiş, görme engelli hastaların ulaşması gerektiği noktaya güvenli bir şekilde ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Görme engelli kişiler ihtiyaçlarını yardım almadan yapmak istediklerinde birçok zorlukla karşılaşmakta, tehlike ve yönleri algılamakta zorluk çekmektedirler. Sarı renkli, kabartmalı hissedilebilir yüzey, görme engelli bireylerin dokunma duyusuna hitap ederek yön tayinlerini kolaylaştırmakta, engeller konusunda uyarmaktadır.