ERCİYES PEDİATRİ AKADEMİSİ KIŞ KONGRESİ

Erciyes Pediatri Akademisi Kış Kongresi, Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde düzenlenen kongrede, Türkiye’nin değişik üniversiteleri ve hastanelerinden gelen pediatri uzmanları, bilgi güncellemesinin yanında, tecrübelerini meslektaşları ile paylaştı.

Erciyes Pediatri Akademisi Kış Kongresi ve Erciyes Pediatri Hemşireliği Kongresi’nin açılış programına Vali Yardımcısı Mehmet Emin AVCI, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat DOĞAN ve Prof. Dr. Hasan YETİM, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN ile çok sayıda pediatri doktoru ve hemşire katıldı.

Kongre Başkanı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer GÜNEŞ, bu kongreyi gerçekleştirmekteki amaçlarının, başta üniversitede görev yapan meslektaşları olmak üzere, tüm ülke tıbbına mezuniyet sorası eğitim görevini yerine getirmek olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. GÜNEŞ, “Yaklaşık 40 yıldan beri temel tıp eğitiminin yanı sıra, pediatri, yan dal ve akademik üst düzeyde yetiştirdiği meslektaşlarımız, tüm ülke genelinde eğitim, araştırma ve sağlık hizmetleri alanlarında görev yapmaktadırlar. Bu kongredeki amacımız başta eğitim verdiğimiz kendi arkadaşlarımız olmak üzere tüm ülke tıbbına mezuniyet sorası eğitim görevini yerine getirmektir. Bu çerçevede güncel bilgi paylaşımının yanında tecrübe paylaşımı da yapılacaktır” dedi.

USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ TIP EĞİTİMİNDE DE MEVCUT
Konuşmasında tıp eğitiminin bir sanat olduğuna da vurgu yapan Prof. Dr. Tamer GÜNEŞ, “Tıpta usta-çırak ilişkisi önemli yer tutmakta. Mesleğe yeni başlayan hekimler, usta-çırak ilişkisi ile bu mesleği öğreniyorlar. Anabilim Dalımızdan uzmanlığını alıp başka bir ilde görev yapan hekimlerimizle diyalogumuz sürekli devam ediyor. İçerisinden çıkamadıkları durumda bizi arıyorlar, bizde kendilerine yardımcı oluyoruz. Yani mesleki ilişkilerimiz sürekli devam ediyor” diye konuştu.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de, pediatri anabilim dalında görev yapan hekimlerin bilim ve eğitim alanında çok aktif olduklarını belirtirken, pediatri hekimlerini bu çalışmalarından dolayı kutladı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan YETİM ise yaptığı kısa konuşmasında, böyle bir organizasyonu düzenlemelerinden dolayı pediatri hekimlerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından “Çanakkale’den Kurtuluşa” adlı müzikli sunum yapıldı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi NARİN’in sunumunda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanı Battal ÜNAL ile müzik öğretmeni Yıldırım ÖZKAN, sazlı sözlü Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı türkülerini seslendirdi.
Kafkas müziği eşliğindeki dans gösterisinin ardından düzenlenen kokteyl ile açılış programı son buldu.

Türkiye’nin değişik üniversiteleri ile hastanelerden çok sayıda katılımın olduğu kongrede, 18 oturumda, 47 akademisyen sunum yaptı.