Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Başhekimliğince hizmet içi eğitimler doğrultusunda Prof.Dr. Erdal AKALIN tarafından “Hasta Güvenliği” konusunda bir seminer düzenlenmiştir. Seminere hastanemizde görev yapan doktor ve hemşirelerden oluşan 100 kişilik bir grup katılmıştır. Ayrıca seminere Türk Standartları Enstitüsü ve İl Sağlık Müdürlüğünden de katılımlar olmuştur.
Prof.Dr. Erdal AKALIN verdiği seminerde; “Hasta Güvenliği” bir sağlık kuruluşunun önündeki en hassas konudur diyerek tıbbi hataların sağlık sisteminin kalite göstergesi olduğunu vurguladı. Tıbbi hataların nedenleri ve tıbbi hataları önleyici faaliyetlerin üzerinde durulduğu seminerde “Hasta Güvenliği Kültürü” konusuna odaklanılmıştır.
Prof. Dr. Erdal AKALIN konuşmasında: Sağlık hizmeti kalite çalışmalarının istenilen düzeye ulaşmasındaki engelin hasta güvenliği kültürünün gelişmemesi olduğunu belirtmiştir.
Tıbbi hatalar dünya üzerindeki tüm hastanelerde yapılmakta olup, Amerika Birleşik Devletlerinde günde yüz hasta sırf bu hatalardan kaybedilmektedir diyen Akalın; Ülkemizde bu konuda herhangi bir rakam verilmesinin mümkün olmayacağını belirterek tıbbi hataların bildirilmesinin önemine değindi. Yurt dışı ve yurt içi hastanelerinde yapılan tıbbi hatalarla ilgili çarpıcı örnekler vermiştir. Konferans sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Akalın, katılımcılar tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Sunum metni için Tıklayınız