ERKAM’ın TANITIMI YAPILDI

      Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (ERKAM) tanıtımı yapıldı. Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Erciyes Üniversitesi’ni orijinal bilgi üretilen uluslararası araştırma kurumu haline getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

      29 Şubat 2011 Salı günü Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısının açış konuşmasını ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR yaptı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. KELEŞTEMUR, üniversitelerinin 30 yıllık tarihi geçmişinde yapılan araştırma çalışmaları bakımından yeterli düzeyde bulunmadığını söyledi.

      Rektör Prof. Dr. KELEŞTEMUR, “Orijinal bilgi üretilen uluslararası araştırma kurumu olmak istiyoruz. Fiziksel altyapımızı ve insan unsurumuzu bu hedef doğrultusunda yönlendiriyoruz. Bu iş için insan unsurunu yetiştirmeye başladık. Hayırseverlerimizin de desteği ile sürdürdüğümüz genç bilim adamı yetiştirme kampanyamız çerçevesinde bugüne kadar 50 araştırma görevlimizi dış ülkelere gönderdik. Her ay bir arkadaşımızı eğitim için yurt dışına gönderiyoruz. Genelde bu arkadaşlarımız mühendislik ve fen bilimleri ağırlıklı bölümlerimizden oluyor” dedi.

      Üniversite olarak bir taraftan uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmeye çalışırken, bir taraftan da bu bilim adamlarının çalışabileceği teknoloji ve araştırma merkezlerinin yapımına hız verdiklerini ifade eden ERÜ Rektörü Prof. Dr. KELEŞTEMUR, “Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezimiz, Moleküler Araştırma Merkezimiz ve Nano Teknoloji Merkezimiz, üniversitemize bilimsel çalışmalarda önemli katkı sağlayacak. Bu merkezlerden birinin inşaatı tamamlandı, biri devam ediyor, diğerine ise başlanacak. Merkezler tamamlandığında Tıp, Mühendislik ve Fen Bilimleri birlikte araştırma yapabilecekler” diye konuştu.

      Daha sonra kürsüye gelen Erciyes Üniversitesi Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERKAM) Müdürü Prof. Dr. Kenan DANIŞMAN ise, yaptığı sunumla merkezi tanıttı.

      ERKAM Müdürü Prof. Dr. Kenan DANIŞMAN, Kayserili hayırseverler HASÇELİK grubu tarafından 2010 yılı Mart ayında temeli atılan merkezin açılışa hazır hale geldiğini söyledi.

      Prof. Dr. DANIŞMAN, “Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezimiz bin 500 metre kare kapalı alana sahip. Radyoloji Cihazları Birimi, Görüntüleme ve Sinyal İzleme Cihazları Birimi, Ameliyathane ve Yoğun Bakım Cihazları Birimi, Laboratuvar Cihazları Birimi ve Kalibrasyon Birimi olmak üzere toplam 5 birimden oluşan ERKAM, hizmete başladığında tıbbi cihaz yönetim süreçlerinde göstereceği faaliyetlerin dışında, eğitim ve Ar-Ge çalışmalarında bulunacak, gerekirse üniversitemiz dışındaki çevre hastanelere de her türlü teknik ve danışmanlık hizmeti sağlayacak” şeklinde konuştu.

      Tanıtım toplantısına Rektör Prof. Dr. KELEŞTEMUR’un yanı sıra, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, çok sayıda öğretim üyesi ve idareci katıldı.