ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖDÜL GÜNÜ

       Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ), 32. kuruluş yıldönümü kutlama etkinlikleri ile 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde “Sağlık Bilimleri Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

       Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen törene Vali Mevlüt BİLİCİ, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali DEMİRAL, 12.Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit BAKIR, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Siyami BAŞOK, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal ALVER, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim GÜNEY, İl Emniyet Müdürü Cuma Ali AYDIN, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ ile çok sayıda davetli katıldı.

       Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından törenin açış konuşmasını ERÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN yaptı. Tüm sağlıkçıların tıp bayramını kutlayan Prof. Dr. GÜVEN, 14 Mart Tıp Bayramının tarihçesine ve önemine değindi.

       ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR ise, her alanda olduğu sağlık alanında hızlı bir teknolojik gelişim yaşandığını kaydetti. Sağlık alanında halka kaliteli hizmet sunumunun yanında teknolojik alanda sağlıkta dışa bağımlılıktan kurtulmanın gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. KELEŞTEMUR, “Erciyes Üniversitesi olarak teknolojiyi kendimiz üretmenin altyapısını hazırlıyoruz. Bunu başardığımız zaman sağlıktaki gelişimimiz daha hızlı olacaktır” dedi.

       Rektör Prof. Dr. KELEŞTEMUR, Türkiye’de sağlık alanında son yıllarda yaşanan gelişmeleri de değerlendirirken, “Sağlık hizmeti sunanların, en az sağlık hizmeti alanlar kadar mutlu olması gerekir. Öğretim üyelerinin ekonomik sıkıntılarının olmaması gerekir. Bu endişeler giderildiği zaman sağlıktaki değişim daha faydalı olacaktır” diye konuştu.

       Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. İlk olarak yaptıkları çalışmalarla ulusal ve uluslar arası alanda çeşitli başarılar elden eden öğretim üyelerine protokol davetlileri tarafından başarı teşvik ödülleri verildi. Daha sonra ise profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına atanan öğretim üyeleri ile üniversitede 20. yılını dolduran akademik ve idari personele ödül verilmesi ile tören son buldu.