EŞİNE EN GÜZEL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLARAK BÖBREĞİNİ VERDİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde başarılı bir organ nakli daha gerçekleştirildi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde başarılı bir organ nakli daha gerçekleştirildi. Bir otelde işçi olarak çalışan 35 yaşındaki Mehmet YAHŞİ, 7 yıldır evli olduğu böbrek hastası eşine böbreğini verdi. Eşinin bağışladığı böbrekle hayata yeniden tutunan 29 yaşındaki Bahar YAHŞİ, “7 Mart benim doğum günümdü. Eşimin bağışladığı böbrek bana en güzel doğum günü hediyesi oldu” dedi.

Gevher Nesibe Hastanesi 6. Kat Genel Cerrahi Kliniğinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, Türkiye'de erişkinlerin yaklaşık yüzde 15,7'sinin böbrek hastası olduğunu söyledi.

Böbrek rahatsızlıklarına çoğunlukla diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. YILMAZ, şöyle konuştu: "Ülkemizdeki diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalarının sayısı arttıkça, böbrek hastalarının sayısı da artmaktadır. Böbrek hastalıklarında şu an en iyi tedavi şekli böbrek naklidir. Ancak hastaların çok az bir kısmına böbrek nakli yapabilmekteyiz. Çünkü yeterli organ temin edilememektedir. Böbrek nakli yapılamayan hastalar diyalizle yaşamını sürdürmektedir. Diyaliz tedavisi ise hasta için çok zor bir süreçtir."

Türkiye'de organ nakillerinin yüzde 80'inin canlıdan yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Zeki YILMAZ, "Bu konuda ülkemiz, Güney Kore'nin ardından dünyada ikinci sıradadır. Ancak bu övünülecek bir durum değildir. Canlıdan nakilleri, yeterli bağış olmadığı için çaresizlikten yapmaktayız. Dolayısıyla beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının bağışlanmasını artırmalıyız" dedi.

Karısına böbreği bağışlayan ikinci kişi
Geçtiğimiz yıl karısına böbreğini bağışlayan zabıta memurundan sonra Mehmet YAHŞİ’nin karısına böbreğini bağışlayan ikinci kişi olduğunu belirten Prof. Dr. YILMAZ, "Hastamızın böbreği çalışıyor. Eşinin durumu da gayet iyi. Bahar Hanım bundan sonra yaşamını sağlıklı kişiler gibi sürdürebilecek. Maalesef canlıdan nakillerde ilk olarak anneler organlarını veriyor, sonra kardeşler arasında organ bağışı oluyor, baba üçüncü sırada, dördüncü sırada kadınlar eşlerine organlarını veriyor. Mehmet Bey, merkezimizde erkek eş olarak hanımına böbreğini veren ikinci kişi. Geçen yıl Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan zabıta memuru ilk defa eşine böbreğini vermişti. Aynı duyarlılığı bu defa Mehmet Bey gösterdi. Hem de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kutlandığı haftada bunu yaptı. Bu örnek davranışın ülkemizde yaygınlaşmasını ve kadına yönelik şiddetin son bulmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Nevşehir’de bir otelde işçi olarak çalışan 35 yaşındaki Mehmet YAHŞİ, 7 yıldır evli olduğu böbrek eşi Bahar YAHŞİ’yi çok sevdiğini ve eşinin iyileşmesi için tereddüt etmeden böbreğini bağışladığını söyledi. Mehmet YAHŞİ, “Eşim 2010 yılından beri diyalize giriyordu ve çok acı çekiyordu” dedi.
Eşinden nakledilen böbrekle hayata yeniden tutunan 29 yaşındaki Bahar YAHŞİ, çok mutlu olduğunu söyledi. Bahar YAHŞİ, "Eşime teşekkür ediyorum. 7 Mart benim doğum günümdü. Bana çok güzel bir doğum günü hediyesi oldu. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olmasını istiyorum" diye konuştu.