EŞİNE HAYAT VERDİ

        Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde başarılı bir organ nakli daha gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nde zabıta memuru olarak çalışan 43 yaşındaki Ali Osman ÖZMEN, 9 yıldır böbrek hastası olan eşi Gülbeyaz ÖZMEN’e böbreğinin birini bağışlayarak, adeta eşine yeniden hayat verdi.

        25 Ocak 2011 Salı günü Gevher Nesibe Hastanesi Genel Cerrahi Servisi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan ERÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki YILMAZ, Kayseri’de ilk defa bir erkek eşin, bayan eşe organ bağışında bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. YILMAZ, “Bugüne kadar hastanemizde yapılan nakillerde sadece bayan eşler kocalarına organ bağışında bulunuyordu. Son nakilde ise ilk defa bir erkek eş, hanımına organ bağışında bulundu” dedi.

                                       Tek eksik organ
        Organ bağışının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Zeki YILMAZ, “Üniversite Hastanemizde organ nakli ile ilgili her türlü donanımız var. Fakat tek eksik organ. Son iki yıldır beyin ölümü tanısı konulan hastaların hiçbirinin yakınından organ bağışı için izin alınamadı. Biz canlı organ değil, daha çok beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan bağışlanan organları istemekteyiz. Çok sayıda hasta yaşamak için organ beklerken, organlar toprak olmasın” dedi.

        Türkiye’de en çok organ bağışının yapıldığı ilin İzmir, bu ili sırasıyla Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun, Adana, Diyarbakır ve Erzurum illerinin izlediğine dikkat çeken Prof. Dr. YILMAZ, Kayseri’nin organ bağışında ilk 9 il arasında bile bulunmadığını ifade etti. Prof. Dr. YILMAZ, “Ülkemizde milyon nüfus başına organ bağışı 3,65 iken, İspanya’da bu rakam 35, ABD’de 28, Avrupa ortalaması ise 30’dur. Bu rakamlar gösteriyor ki, ülkemizde halkın organ bağışı konusundaki duyarlılığı bir hayli az” diye konuştu.

                                       Fedakâr koca
        25 yıldır bir yastığa baş koyduğu hayat arkadaşına böbreğinin birini bağışlayan Ali Osman ÖZMEN ise, çok mutlu olduğunu söyledi. ÖZMEN, “Ne mutlu bana ki, bir can kurtardım. Hem de hayat arkadaşımın canını. Eşim 9 yıldır böbrek hastası idi. Eşime böbreğimin birini bağışlayacağıma söz vermiştim. Böbrek hastalığında son aşamada olan eşime böbreğimin birini bağışlayarak, ona yeniden hayat umudu oldum. Çok mutluyum. O yüzden herkesi organ bağışına davet ediyorum. Organ naklini gerçekleştirilen doktorlar başta olmak üzere, tüm Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi doktorlarına teşekkür ediyorum. Burada bizi evimizdeymişiz gibi rahat ettirdiler” dedi.

                        Çocuklarımla daha çok mutlu olacağım
        Eşinin bağışladığı organla yeniden hayat bulan 43 yaşındaki Gülbeyaz ÖZMEN, eşine çok teşekkür etti. Gülbeyaz ÖZMEN, “Eşimi çok seviyorum. Böbreğini bağışlayarak beni çok mutlu etti. Bana can verdi. Şimdi eşim ve iki çocuğumla daha mutlu olacağım” şeklinde konuştu.