PROF. DR. EROL ÇERASİ’YE “FAHRİ DOKTORA” ÜNVANI VERİLDİ

2006 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi olan Prof. Dr. Erol ÇERASİ, Dünyada, Tip 2 diyabeti ortaya çıkarması ve bu konuda yaptığı araştırmalarla tanınıyor.

Türkiye’de ve Dünya’da endokrinoloji ve diyabet bilimine yapmış olduğu katkı ve üstün hizmetlerden dolayı Prof. Dr. Erol ÇERASİ’ye Erciyes Üniversitesi tarafından “fahri doktora” unvanı verildi. Prof. Dr. ÇERASİ’ye fahri doktora belgesini takdim eden ve cübbe giydiren Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Prof. Dr. ÇERASİ’nin dünyada şeker hastalığının tedavisinde temel başlangıcı yapan bilim adamlarından biri olduğunu belirtti.

Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen fahri doktora belgesi takdim törenine Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Prof. Dr. Erol ÇERASİ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan YETİM ve Prof. Dr. Abdulhakim COŞKUN, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU’nun yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve konuk bilim adamları katıldı.

“Erciyes Üniversitesi bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor” şeklinde sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Prof. Dr. Erol ÇERASİ’nin İstanbul’da tıp eğitimini bitirdikten sonra Türkiye’den ayrıldığını ve ÇERASİ’nin İsveç ve İsrail’de yaptığı çalışmalarla dünyada evrensel ve temel bilime önemli katkı sağladığını kaydetti.

Rektör KELEŞTEMUR, “Prof. Dr. ÇERASİ, dünyada şeker hastalığının aydınlatılmasında temel başlangıç yapan bilim adamlarındandır. Prof. Dr. ÇERASİ, Türkiye’den ayrıldıktan sonra görev yaptığı ülkelerde önemli araştırmalar yapmış, temel bilimlerde ve diyabette önemli başarılara imza atmıştır. Dünya’nın her tarafından bilim adamlarına faydası bulunan Prof. Dr. ÇERASİ, diyabette bugünkü geldiğim noktada bana da büyük faydaları olmuştur. O yüzden böyle bir bilim adamına üniversite olarak fahri doktora unvanı vermekten dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Rektör KELEŞTEMUR’dan fahri doktora belgesini alan ve cübbe giyen Prof. Dr. Erol ÇERASİ ise yaptığı teşekkür konuşmasında bu belgenin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Tıp mesleğine başladığı günden bugünkü konumuna gelmesinde kendisine destek olan hocaların tek tek isimlerini söyleyerek teşekkür eden Prof. Dr. ÇERASİ, “Kayseri’ye ilk olarak 1960 yılında gelmiştim. Fakat o yıldan bugüne Erciyes Üniversitesi’nin geldiği durumu görünce, Erciyes Üniversitesi olarak yalnız Türkiye’ye değil birçok ülkeye örnek olabilirsiniz” dedi.

Konuşmasında bilimsel araştırmanın kurallarından da bahseden Prof. Dr. ÇERASİ, üniversite hastanelerinde hem temel, hem klinik bilimsel araştırmaların yapılması ve bunun için doktorlara gerekli desteğin verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’de tartışma konusu olan üniversite hastanelerinde öğretim üyelerinin full time veya part time çalışması konusunda da görüşlerini belirten Prof. Dr. ÇERASİ, “Benim naçizane düşüncem, üniversite hastanelerinde öğretim üyeleri full-time çalışmalıdır. Fakat öğretim üyesine haysiyetli yaşamın temin edilmesi şartıyla. Bilimsel araştırma yapmak büyük çaba ve sabır gerektirir. Öğretim üyesi bu gerekleri ancak üniversitelerde bulabilir” şeklinde konuştu.

Törende, Güzel Sanatlar Fakültesi Türk Sanat Müziği Korosu da konser verdi.