FİZYOTERAPİSTLER GÜNÜ KUTLANDI

8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Tuncay ÖZGÜN, Hastaneler Başmüdürü Özcan ÖZYURT, Hastane Müdürü Aydemir KAYABAŞI, Başhemşire Aysel UĞUR ile Hastane Müdür Yardımcıları, 8 Eylül 2011 Perşembe günü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğini ziyaret ederek fizyoterapistlerin günlerini kutladı.

Ziyarette, Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet KIRNAP yaptığı konuşmada gelişmiş Avrupa ülkelerinde fizyoterapistlik mesleğinin her geçen gün önem kazanan meslek olmasına karşın, Türkiye’de fizyoterapistlik mesleğine yeterince önem verilmediğini belirtti.

Fizyoterapi ya da ülkemizde bilinen adıyla fizik tedavi, fizyoterapistler tarafından icra edilen bir mesleki faaliyettir. Hekimler bir hastanın tedavisi için fizyoterapiye ihtiyaç duyduklarında hastalarını, üniversitede en az 4 yıl eğitim alarak bu alanda uzmanlık kazanmış fizyoterapistlere yönlendirirler.

Pek çok branştan hasta yönlendirilmekle beraber fizyoterapistler genellikle ortopedi, nöroloji, el cerrahisi, fiziksel tıp, romatoloji, spor hekimliği, göğüs hastalıkları, kalp-damar cerrahisi, beyin sinir cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum gibi uzmanlık alanlarından hasta kabul ederler. Sağlığı korumak ve geliştirmek söz konusu ise kişi, hekim tarafından belirlenen bilindik bir sağlık problem yok ise direk fizyoterapiste başvurabilir.

Fizyoterapistler 7’den 70’e çok farklı hastalık grupları ile çalışabilirler ancak daha sık ilgilendikleri problemler şunlardır; bel-boyun-sırt başta olmak üzere eklem ağrılarına yol açan ortopedik problemler, cerrahilerden sonra görülen hareket ve fonksiyon kayıpları, yürüme ve hareket etme güçlüğü ile denge sorunlarına yol açan, halk arasında felç olarak bilinen inme, ms, parkinson, serberal palsi gibi nörolojik problemler, idrar kaçırma, doğuma hazırlık gibi kadın sağlığını ilgilendiren sorunlar, duruş bozuklukları ve hareketsizlik kaynaklık kas iskelet sistemi sorunları, solunum güçlüğü, kalp yetmezliği gibi solunum ve dolaşım sistemi ile ilgili problemler, yaşlanmanın getirdiği hareket ve fonksiyon kayıpları.