FLEBOLENFOLOJİ ÇALIŞTAYI, ERÜ’NÜN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

       Fleboloji Derneği tarafından düzenlenen Flebolenfoloji (Toplardamarlar Hastalıkları Bilimi) Çalıştayı, 4-6 Şubat 2011 tarihlerinde Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi ile Erciyes Grand Eras Otel’de yapıldı.

       Toplardamar hastalıklarıyla ilgili tanı ve tedaviyle ilgili gelişmelerin ele alındığı çalıştayın ilk günü Kalp Hastanesinde, bilim adamları lazerle gerçekleştirilen bir varis ameliyatını canlı yayında izledi.

       ERÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Yiğit AKÇALI, varis tedavisinin hastaya günübirlik yapılan bir ameliyatla gerçekleştirildiğini söyledi. Lazer çubuğunun ultrason eşliğinde damar içerisine yerleştirildiğini ve lazer ışığının hastalanan damarı çıkararak hastayı sağlığına kavuşturduğunu ifade eden Prof. Dr. AKÇALI, ''Bunun için hastanın yatması gerekmiyor. Estetik olarak bir riski yok. Sinir yaralanması ya da kan pıhtılaşması olayı da gerçekleşmiyor. Her hastaya yapılamıyor ama uygun hastalarda çok daha sağlıklı sonuçlar veriyor'' dedi.

       Çalıştayda akut ve kronik toplardamar hastalıkları ile tedavi yöntemlerinin tartışıldığını kaydeden Prof. Dr. Yiğit AKÇALI, “Fleboloji Derneğimiz tarafından ikincisi düzenlenen ve yaklaşık 200 bilim adamının katıldığı flebolenfoloji çalıştayı kapsamında lazer tedavisi konusunda kurs düzenledik. Çalıştay oldukça başarılı geçti” diye konuştu.