2. ULUSLARARASI KATILIMLI DENEYSEL HEMATOLOJİ KONGRESİ KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Erciyes Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi’nin katkıları ile Deneysel Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi, Kayseri’de gerçekleştirildi.

16-19 Nisan 2015 tarihlerinde Hilton Otel’de düzenlenen kongreye; Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan SABUNCUOĞLU, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim COŞKUN, Deneysel Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali ÜNAL, Deneysel Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Güray SAYDAM, Deneysel Hematoloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Osman İLHAN ile yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda bilim adamı katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Deneysel Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Güray SAYDAM, bu kongrenin, temel tıp insanları ile klinik tıp insanlarını bir araya getirme açısından büyük bir önem taşıdığını kaydetti. SAYDAM, “İki sene önce bu oluşumu yaptığımız zaman acaba bir yerlere getirme gibi bir durumumuz olur mu diye düşünüyorduk. Gerçekten çok iyi yolda ilerliyoruz. Önümüzde ki yıllarda bu kongrenin çok daha kaliteli bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum" dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim COŞKUN ise konuşmasında, "Erciyes Üniversitesi dendiği zaman akla ilk olarak tıp fakültesi geliyor. Tıp Fakültesi söz konusu olduğunda da akla ilk olarak Hematoloji Bölümümüz geliyor diyebiliriz. Gerçekten Hematoloji Bölümümüz kemik iliği nakliyle birlikte ülkemizde ve şehrimizde bizim için onur kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan SABUNCUOĞLU da yaptığı konuşmada üniversiteleri hakkında bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. SABUNCUOĞLU, “Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri’nin 2. devlet üniversitesidir. ODTÜ’den ve Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra tamamen İngilizce eğitimi yapan, hem lisans, hem de doktora programlarında İngilizce eğitim yapan ve dünya çapında bir üniversite olmak için çalışan bir üniversitedir. Erciyes Üniversitesi, Türkiye’nin özellikle tıp alanında en önde gelen kurumlardan bir tanesidir. Bizde Abdullah Gül Üniversitesi olarak mühendislik ve teknoloji alanında hem Kayseri’nin, hem de Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmak istiyoruz. Bu amaçla kurulduk" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaların ardından kongre sunumlarına geçildi. Onkoloji, Kanser Genetiği, Epigenetik, Tümör Aşıları, Biyoinformatik, Adoptif İmmünoterapi, Hücresel Tedaviler, Hematopatoloji, İmmunoonkoloji, İmmünohematoloji, Kanser Tedavisinde Yeni İlaçlara Ulaşım, Moleküler Biyoloji, Akım (Flow) Sitometri, Antikanser Etkili Doğal Ürünler, İlaç Dirençliliği, Hematolojide Klinik Araştırmalar, Hematolojide Deneysel Araştırmalar ve diğer temel bilim alanlarında yeni gelişmelerin ele alındığı 2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi, Kapadokya’da düzenlenen sosyal programla sona erdi.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player