HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLANDI

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde Hemşirelik Haftası kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.
12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında 15 Mayıs 2012 Salı günü saat 13.30 da Başhekimlik Toplantı Salonunda ERÜ İletişim Fakültesi Öğretim Gör. Dr. Osman UTKAN tarafından “Stres Yönetimi” konulu konferans verdi.
Halkla İlişkiler Ünitesi tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde saat 15:00 de Gevher Nesibe Hastanesi Tıp Fakültesi Kafeteryasında gerçekleştirilen kutlama etkinliğine ERÜ Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin KELEŞTEMUR, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Osman GÜNAY, Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Murat BORLU, Hastaneler Başmüdürü Özcan ÖZYURT, İşletme Müdürü Salih ERDEM, Hastane Müdürleri Aydemir KAYABAŞI ve Mustafa DOĞAN, Başhemşire Aysel UĞUR, hastane müdür yardımcıları, başhemşire yardımcıları ile çok sayıda hemşire katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Başhemşire Aysel UĞUR, “Çalışmalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Sağlıklı, mutlu güzel günlerde daha ileriye gitmek dileğiyle, hepinizin hemşirelik haftasını kutluyorum.” dedi.
Hastaneler Başmüdürü Özcan ÖZYURT, “Hemşireler gününüzü kutluyorum. Gayretli ve özverili, hasta memnuniyetini artırıcı çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarınızın yeni dönemde de artarak devam etmesini diliyorum. Hepinizin hemşireler gününü kutluyorum.” dedi.

Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, “Hepinizin bu güzel gününü kutluyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada hep beraber çalışacağız. Bu mutlu gününüzü sizlerle paylaşıyoruz. Bu güne nasıl gelindiği konusunda sizlere kısa bir bilgi vermek istiyorum. Osmanlı Devletinin kırım savaşları zamanında bir yabancı ülke hemşiresi Florence Nightingale, Ülkemize geliyor. Kırım savaşlarında yaralanan askerlerimize sevgisini, şefkatini ve hemşirelik hizmetini esirgemeden yapıyor. Hemşirelik mesleğinin şefkatini hastalarımıza esirgemeden sunuyor. Ülkemizde ve dünya genelinde Florence Nightingale’in yaptığı hizmetlerden dolayı 12 Mayıs günü, onun doğum gününe ithafen hemşirelik günü olarak kutlanıyor. Bu haftada bizler de çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Siz değerli çalışma arkadaşlarım; hemşirelik mesleği temizlik demektir. Şeffaflık demektir. Özveri demektir. Saygı demektir. Yani sizlerle birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Hastalarımızın büyük bir kısmı da emeğinizden çok memnun. Bizlerde sizlere teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki çalışmalar ve önceki uzun yıllar bizlere hizmet veren hemşireler vardır. Onlara da teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.

ERÜ Tıp Fakültesi Hastanelerinde 25 yılını dolduran 28 hemşireye plaketleri taktim edildi. Yıl içerisinde poster ve sözlü sunumda bulunan 17 hemşireye de teşekkür belgeleri verildi. Program, hemşirelere verilen kokteyl ile son buldu.

ERÜ Tıp Fakültesi Mustafa ERASLAN- Fevzi MERCAN Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde de 16 Mayıs 2012 tarihinde hemşireler günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe çok sayıda öğretim üyesi, hastane idarecisi ve hemşire katıldı. Tüm sağlık çalışanlarının bir ekip ruhu ile hizmet verdiğini vurgulamak amacıyla düzenlenen etkinlik programında tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlandı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa K.ÖZTÜRK tarafından yapılan konuşmanın ardından program öğle yemeği ikramı ile son buldu.