HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANDI

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Hemşirelik Haftası” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

14 Mayıs 2013 Salı günü ilk etkinlik Kalp Hastanesi’nde düzenlendi. Amatör fotoğrafçı Hemşire Safiye ERSOY’un çektiği fotoğraflardan oluşan “Doğayla Karışık” adlı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda "Öfkeli Hasta ve Hasta Yakınına Yaklaşım" ve "Acilde Hasta ve Hasta Yakını ile İletişim ve Empati" konulu panel düzenlendi. Başhemşire Aysel UĞUR ile Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Murat BORLU’nun açılış konuşmaları ile başlayan panelde, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Akif ASDEMİR, “Öfkeli Hasta ve Hasta Yakınına Yaklaşım” konulu sunumunda, sağlık çalışanlarına şiddet konusuna değindi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde ve Türkiye’de sağlık çalışanına şiddet konusunda çeşitli örneklere de yer veren Öğretim Görevlisi Dr. ASDEMİR, sağlık çalışanının, hasta ve hasta yakınlarına emir değil, önerilerle yaklaşması gerektiğini kaydetti.

Çocuk Acil Hemşiresi Yadigar KESMEZ ise “Acilde Hasta ve Hasta Yakını ile İletişim ve Empati” konulu sunumunda, acil servislerde sağlık çalışanların hasta yakınlarından kaynaklanan yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgiler verdi.

Günün son etkinliği ise Gevher Nesibe Hastanesi 2. Kat Öğretim Üyeleri Kafeteryası’nda gerçekleştirildi. Buradaki etkinlikte Başhekim Prof. Dr. Kudret DOĞRU, tüm hemşirelerin günlerini kutladı ve özverili çalışmalarından dolayı hastanelerinde çalışan hemşirelere teşekkür etti. Meslekte 25. yılını dolduran hemşirelere plaket, 2012 ve 2013 yıllarında ulusal ve uluslar arası çeşitli sempozyumlarda bildiri sunan hemşirelere ise teşekkür belgesi verilmesi ile devam eden etkinlik, ikramın ardından sona erdi.