HİPERTANSİYON POLİKLİNİĞİ İLE AYAKTAN TEDAVİ ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi’nde hastane imkanları ile yeniden düzenlenen Hipertansiyon Polikliniği ile Ayaktan Tedavi Ünitesi’nin törenle açılışı gerçekleştirildi.

28 Mayıs 2013 Salı günü gerçekleştirilen açılışa Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri ile hastane idarecileri katıldı.

Açılışta konuşan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay OYMAK, sinsi hastalık olarak adlandırılan hipertansiyonun tedavi edilmemesi durumunda beyinde felce, hatta ölüme yol açtığını kaydetti.
Türkiye'de erkek erişkinlerin yüzde 31'inin, kadın erişkinlerin de yüzde 34'ünün hipertansiyon hastası olduğunu belirten Prof. Dr. OYMAK, “Yüksek tansiyonu bulunanların yüzde 60'ı hastalığın farkında değil. Farkında olanların da sadece yüzde 25'i doktora gelerek kan basıncını kontrol altında tutturuyor. Bizim bu üniteyi kurmaktaki amacımız hem farkındalığı artırmak, hem de takip ve tedavileri bekletmeden ve zamanında yapmak. Türkiye ve Kayseri için hayırlı bir iş yaptığımıza inanıyorum" dedi
Sağlık Bakanlığının son birkaç yıldır konuyla son derece yakından ilgilendiğine dikkat çeken Prof. Dr. OYMAK, "Çünkü pahalı bir hastalık. Özellikle felç olduğu zaman hastaların masrafları çok artıyor. Ekmekte tuzun kısıtlanması gibi hipertansiyonla, diyabetle, obeziteyle savaşta ülke çapında kampanyalar var. Bunlar çok büyük toplumsal sağlık problemleri. Bizim bu ünitemizin de halkımızın daha sağlıklı olmasına katkısı olacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından hipertansiyon polikliniği ile ayakta tedavi ünitelerinin açılış kurdeleleri kesildi, kokteylin ardından ise açılış töreni sona erdi.