HİPERTANSİYON BİLGİLENDİRME VE TARAMA STANDI

        Erciyes Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Endokrinoloji Bilim Dalı, TurkMSIC (Uluslararası Türk Tıp Öğrenci Birliği) ve Diyabet Cemiyeti Kayseri Şubesi destekleri ile 23 Aralık 2009 tarihinde hastanemiz hasta bekleme salonunda, hipertansiyon bilgilendirme ve tarama standı düzenlendi.
        Kalp-damar sağlığının korunması yaşamsal öneme sahiptir. Kalp-damar hastalıkları dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedenleri arasındadır. Ülkemizde ölümlerin %55’i kalp-damar hastalıklarına bağlıdır. Kalbimizin yaşı biyolojik yaştan farklı olabilir. Bunu öğrenmenin yollarından birisi kalp-damar hastalıklarına yönelik kardiyovasküler riskin hesaplanmasıdır. Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol, sigara, şişmanlık ve hareketsiz yaşam tarzı kalp-damar hastalıkları açısından en önemli risk faktörleridir. Bu risk faktörlerinin önemli bir bölümünün ortadan kaldırılması mümkündür. Kalp-damar sağlığını olumsuz etkileyen değiştirilebilir risklerin azaltılması ve sağlıklı bir yaşam tarzı izlenmesi kalbin yaşlanma sürecini yavaşlatmakta ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümleri azaltmaktadır. Kalp-damar hastalıklarından korunmada tek bir risk faktörünün değil, tüm risk faktörlerinin bir arada ele alınarak azaltılmasına ve tedavi edilmesine yönelik bir yaklaşım giderek önem kazanmaktadır. Kalp-damar sağlığını olumsuz etkileyen çeşitli risk faktörlerini ele alarak, daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışmak, kalbimizi genç tutmak için yeterli çabayı harcamak, kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölümlerin sayısı azaltılabilir.
        Hastanemizde düzenlenen etkinlikte, ülkemizdeki ölümlerin yarısında fazlasını oluşturan kalp-damar hastalıklarının nedenleri arasında büyük bir öneme sahip olan hipertansiyon konusunda Kayseri halkı bilgilendirilmiş, Üçyüzaltmışbeş kişiye gerekli taramalar ( Tansiyon, şeker, kolesterol, boy, kilo, beden kitle endeks hesaplaması) yapılmıştır. Yapılan testlerde problem tespit edilen kişilere ise poliklinik önerilmiştir.