İFTAR VE SAHUR ARASINDA BOL SU İÇİN

        Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, sıcak yaz günlerine denk gelen ramazan ayında oruç tutanlara, mutlaka sahura kalkmaları, iftar ve sahur vakitleri arasında bol sıvı tüketmeleri tavsiyesinde bulundu. Prof. Dr. OĞUZHAN, “Vücudun 3’de 2’si sudur. Su dengesinin korunması ile hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve fonksiyonlarının yerine getirilmesi sağlanmaktadır. Sıcak günlerde vücudun bol sıvı ihtiyacı olduğundan, iftar ve sahur vakitleri arasında bol su, gaz içermeyen sıvı içecekler ile sıvı gıdalar tüketilmeli” dedi.

        ERÜ Hastaneleri Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. OĞUZHAN, ramazan ayında kalp ve damar hastalarına oruç tavsiyelerinde bulundu.

        Kalp ve damar, tansiyon hastaları oruç tutamaz anlayışının yanlış olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. OĞUZHAN, “Tansiyonu ilaçla ayarlanabilen hastalar başka sağlık sorunları yoksa oruç tutabilir. Bu hastalar eğer günde tek ilaç içiyorlarsa o tek ilacı sahur vaktinde, eğer sabah akşam olmak üzere günde iki ilaç içiyorlarsa, sabah ilacını sahurda, akşam ilacını da iftar vaktinde içerek oruçlarını tutabilirler. Bunun dışında sabah, öğle, akşam günde mutlaka üç ilaç içmesi gereken hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından tehlike oluşturabilir. Ayrıca birkaç ay önce kalp krizi geçirenler, tansiyonunun kontrolü güç olan hipertansiyon hastaları, şekeri kontrol edilemeyen hastalar, kalp kapağı değişen hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından tehlike doğurabilir. Kalp yetmezliği olup ta idrar söktürücü ilaç kullananlar hem sıcak, hem de ilacın etkisi ile çok sıvı kaybettiğinden, bu tür hastaların da oruç tutmamaları gerekir. Bütün bunlar dışında kronik hastalığı bulunanlar, sağlık durumlarının oruç tutup tutmaya müsait olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir” dedi.

        Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, bu yılki ramazanın önceki ramazanlara göre daha sıcak geçeceğine dikkat çekti. Prof. Dr. OĞUZHAN, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları insanları bırakın açken, tokken bile olumsuz etkilemekte. Vücutta aşırı miktarda su kaybına neden olmakta. Sıcak havalarda tansiyon hastaları ciddi risk grubu oluşturduğundan, sağlık durumları oruç tutmaya müsait olsa da tansiyon hastaları çok dikkatli olmalı. Güneşin dik geldiği, özellikle 10.00-15.00 saatleri arasında mümkün olmadıkça güneşe çıkmamalı. Sadece kalp ve tansiyon hastalarının değil, oruç tutan herkesin güneşe dikkat etmesi, aşırı sıcaktan mümkün olduğu kadar korunulması gerekir. Çünkü aşırı sıcaklar vücutta su kaybına yol açtığı gibi kanın pıhtılaşma özelliğini arttırır. Oruç tutarken vücudun bol sıvıya ihtiyacı olacağından, iftar ve sahur vakitleri arasında bol sıvı tüketilmeli. Özellikle su tüketilmeli, susanmazsa bile. Su tüketilirken birden mideyi suyla doldurmak yerine aralıklarla su içilmeli. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı, su, meyve suyu ve ayran gibi içecekler ile komposto gibi gıdalar tercih edilmeli. Sahura mutlaka kalkılmalı. Sahurda süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı, ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmeli. İftarda hamurlu ve yağlı besinlerin yerine sindirimi kolay olan zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyve tercih edilmeli. İftarda yemeğe önce çorba ile başlanmalı, çorbayı yedikten sonra 10-15 dakika yemeğe ara verilerek ana yemeğe geçilmeli. İftarda mideye birden ve aşırı şekilde yüklenmekten kaçınılmalı ” diye konuştu.

                                       Oruç iyi kolesterolü artırıyor
Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, yapılan birçok bilimsel araştırmanın orucun sağlığa faydasını ortaya koyduğunu söyledi. Prof. Dr. OĞUZHAN, “Oruç tutmak vücutta iyi kolesterol seviyesini artırıyor. Vücutta kalp krizini tetikleyen homosistein adı verilen maddenin azalmasını sağlıyor. Günümüzde her hastalığın kökeninde stres etkili olduğundan ve orucun da stresi azaltıcı özelliği bulunduğundan, oruç insan vücuduna doğrudan olumlu etki yapıyor” şeklinde konuştu.