ERÜ HASTANELERİ’NDE 2 BAŞARILI BÖBREK NAKLİ DAHA

      Böbrek nakli için sıra bekleyen iki diyaliz hastası, hayata yeniden tutundu.

      Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde 2 başarılı böbrek nakli daha gerçekleştirildi. Aynı gün peşpeşe gerçekleştirilen nakillerle iki diyaliz hastası yeniden sağlıklarına kavuştu.

      17 Mayıs 2011 Salı günü Gevher Nesibe Hastanesi Genel Cerrahi Servisi’nde böbrek nakli olan hastalarla basın toplantısı düzenleyen ERÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, toplantıyı düzenlemedeki asıl amaçlarının, organ bağışı konusunda halkın dikkatini çekmek olduğunu kaydetti.

      Prof. Dr. YILMAZ, “Maalesef son yıllarda halkımız, organ bağışına yeterli duyarlılığı ve hassasiyeti göstermemekte. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organları bağışlanmamakta. Bağışlanmayan organlar ise toprak olmaktadır" dedi.

      Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 11 Mayıs 2011 tarihinde peşpeşe 2 ayrı hastaya böbrek nakli yapıldığını, her iki naklin de başarılı olduğunu bildiren Prof. Dr. YILMAZ, "Hastalarımızdan birisi 7 yıldır böbrek hastasıydı ve hayatını diyaliz makinesine bağlı olarak sürdürüyordu. Bu hastamıza Adana’da beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişiden alınan böbrek nakledildi. Diğer hastamız da 2 yıldır hastaydı ve annesinden alınan böbrek nakledildi" diye konuştu.

      Her iki hastanın böbreklerinin gayet iyi çalıştığını ve hiçbir sıkıntılarının olmadığını kaydeden Prof. Dr. YILMAZ, "Organ nakli bekleyen her hasta, maalesef bu 2 hastamız gibi şanslı olamıyor. Eğer beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarını bağışlarsak, nakil bekleyen hastalara yaşam şansı veririz. 2010 yılı içinde organ bağışı yapan şehirlerarasında Kayseri yok. 2011 yılının ilk 5 ayında da maalesef Kayseri'nin ismi bulunmuyor. Hayırseverlikte ülkemize örnek olan Kayseri’nin, organ bağışı konusunda da örnek olmasını diliyoruz" dedi.

      Adana'da beyin ölümü gerçekleşen kişiden alınan böbreğin nakledildiği 7 yıllık diyalize bağlı olarak yaşamını sürdüren 28 yaşındaki Songül KILIÇOĞLU, evli ve 1 çocuğunun olduğunu ifade ederek, "Benim annem de 23 yıl önce böbrek rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. 7 yıldır organ bekliyordum ve günler, yıllar geçtikçe, ümitsizliğe kapılmıştım. Bu rahatsızlığım nedeniyle eşimle ve çocuğumla yeteri kadar ilgilenemiyordum. Ancak 11 Mayıs günü haber geldi ve ameliyata girdim, şu an çok rahatım. Bana nakledilen böbreğin sahibini ya da akrabalarını tanımıyorum ama kendisinden ve bağışta bulunan akrabalarından Allah razı olsun.
Şimdi diyalizden kurtuldum ve bundan sonra hayatımı normal olarak devam ettireceğim" dedi.

      Böbrek nakli yapılan diğer hasta 19 yaşındaki Sinur KOÇ ise, liseyi bitirdiğini, derslerinde başarılı olmasına rağmen, rahatsızlığı nedeniyle 2 yıldır YGS'ye giremediğini kaydetti. Sinur KOÇ, "Allah önce annemden ve sonra da doktorlarımdan razı olsun. Annem bana böbreğinin birini verdi. Bu böbrek sayesinde sağlığıma kavuştum. Artık rahatlıkla YGS'ye girip üniversitede okuyabilirim" dedi.

      Kızına böbreğini vererek sağlığına kavuşmasını sağlayan Sinur KOÇ'un annesi Tülay KOÇ da, "Ben 11 Mayıs'ta kızımı tekrar doğurdum. Çok mutluyum. Benim 5 çocuğum var ve en büyükleri Sinur. Herkesi organ bağışında bulunmaya davet ediyorum" diye konuştu.