ERÜ HASTANELERİNDE BİR İLK

6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN AORT KAPAĞINDAKİ DARLIK,
HİBRİD YÖNTEMLE (KALP CERRAHİSİ VE ÇOCUK KARDİYOLOJİ
ORTAK ÇALIŞMASI) GİDERİLDİ

        Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Fevzi Mercan – Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesi’nde bir ilk gerçekleştirildi. Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan 6 yaşındaki kız çocuğunun transkateter ile giderilemeyen aort darlığı, hibrid anjiyo yöntemi ile gerçekleştirilen operasyon ile giderildi. Operasyon, küçük cerrahi girişim desteğinde gerçekleştirildi.

        ERÜ Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi NARİN, hem cerrahi ve kardiyolojik girişimsel yöntemle kalbe gerçekleştirdikleri operasyonun Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydetti.

        Prof. Dr. NARİN, “6 yaşındaki Çağla Dinç adındaki hastamızda doğuştan kalp rahatsızlığı bulunmaktaydı ve devamlı takip ettiğimiz bir hastaydı. Kalbindeki aort kapağında bulunan darlık, hastada göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı gibi şikâyetlere yol açıyordu. Hasta en küçük eforda nefes nefese kalıyordu. Tedavi edilememesi durumunda hastanın ölüm riski vardı. Biz bu hastamızın transkatater yöntemle kalp kapağını genişletmek istedik. Fakat kasıktaki ana damarın çok dar ve kalpteki basınç farkının çok yüksek olması nedeniyle başarılı olamadık. Hastanın sağlığına kavuşması için girişimsel ve cerrahi yöntemle, yani hibrid yöntemi ile kalp kapağının genişletilmesinin uygun olacağını planladık. Kalp Cerrahimizin de yardımı ile Anjiyo laboratuarımızda çalışan kalbi göğüs kafesinden çıkardık. Kalp Cerrahımız, kalbin alt ucundan girişim yapacağımız yeri bize gösterdi. Bizde iğne katater yardımı ile kalbe girip, kalp kapağını tersten geçmek sureti ile uygulamamızı gerçekleştirdik. Balonla kapağı genişlettik. Kalpte işlemimiz öncesi 120 olan basınç farkını 30’a düşürdük. Dolayısıyla göğsü açarak kalbi durdurmadan minimum cerrahi ile bu işlemi tamamladık. Şimdi küçük çocuğumuzun kalp kapağı genişlemiş oldu ve kalpteki sıkıntıları giderildi. Sağlığı da çok iyi” dedi.

        Gerçekleştirdikleri bu uygulamanın transkateter ile geçilemeyen aort darlığı olan hastada kalpteki aort kapağının hibrid anjiyo yöntemi ile genişletilen Türkiye’de ilk işlem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nazmi NARİN, “Türkiye’de çocuklarda doğuştan kalp rahatsızlığı bulunma oranı % 0,6- 0,8, Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan çocuklarda, bu tür aort rahatsızlığının görülme oranı ise yüzde 3-6’dır. Dolayısıyla bu yöntem sıkıntılı bu problemi gidermek için bize yeni bir ufuk olacaktır. Aynı zamanda bu işlemin Türkiye’nin ilk hibrid pediatrik anjiyo laboratuarı olan ünitemizde gerçekleştirilmiş olması da gurur kaynağıdır” diye konuştu.

        ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK ise, bu operasyonun Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, cerrahların ve kardiyologların becerisini gösterdiğini belirtti. Prof. Dr. ÖZTÜRK, “Eğitim, teknoloji ve bilim ilerledikçe insanlar daha kaliteli bir yaşam sürüyorlar, daha kolay ameliyatlar geçirebiliyorlar. Kardiyologlarımıza ve cerrahlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

        Çağla DİNÇ'in annesi Hüsne DİNÇ de, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara, kızını sağlığına kavuşturdukları için teşekkür etti.