SİGARA KADINDA DOĞURGANLIĞI AZALTIYOR

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Sema OYMAK, sigara içen kadınlarda üreme fonksiyonunun olumsuz etkilendiği kaydetti. Doç. Dr. OYMAK, “Sigara kadının doğurganlığını azaltır. Gebelik isteyen kadınların yaklaşık yarısında; eğer sigara içiyorsa beklenen gebelik için ortalama 1 yıl kadar gecikme meydana gelmektedir” dedi. Dünya genelinde 5 sigara içicisinden birisinin kadın olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. OYMAK, “Bugünkü sigara kullanıcılarının yarısını, gelecekte sigara ile ilişkili bir hastalık nedeniyle kaybedeceklerini çok iyi bilen tütün endüstrisi, yeni kullanıcılar yaratma ihtiyacı içindedir. Bu sebeple tütün endüstrisi kazançlarına kazanç katmak için kadınları hedef seçmiştir” diye konuştu.

       “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” münasebetiyle yaptığı açıklamada Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. OYMAK, tüm dünyada en sık ikinci ölüm sebebi olan tütün kullanımının, günümüzde her 10 yetişkinden birinin ölümünden de sorumlu olduğuna dikkat çekti.

       Doç. Dr. OYMAK, “Tütün kullanımı, 20. yüzyılda 100 milyon insanı öldürmüştür ve 21. yüzyılda 1 milyar kişiyi öldürme riskine sahiptir. Tütün kullanımı, ulusal kaynakların eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil de, ölüme sebep olan sigaraya harcanmasına yol açmakta ve ülkeleri yoksullaştırmaktadır” dedi.

       Bugünkü sigara kullanıcılarının yarısını, gelecekte sigara ile ilişkili bir hastalık nedeniyle kaybedeceklerini çok iyi bilen tütün endüstrisinin yeni kullanıcılar yaratma gayreti içerisinde olduğunu, bu gayretler çerçevesinde de gelişmekte olan ülkelerin kadınlarda sigara içiciliğini arttırmaya yönelik yeni pazarlama taktikleri geliştirdiğini ve yeni hedef olarak kadınları seçtiğini kaydeden Doç. Dr. OYMAK, kadınların sadece sigaraya değil, tütünün her şekline hayır demeleri gerektiğini söyledi.

                            Tüp bebek yöntemini başarısız kılıyor
       Doç. Dr. OYMAK, “Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Kadın ve Sağlık’ raporunda kadınların erkekler ile aynı sağlık sorunlarını paylaşmasına ve biyolojik nedenlerle daha uzun yaşar görünmelerine rağmen, yaşamlarını genel olarak erkeklere göre çok daha kalitelisiz ve sağlıksız sürdürdüklerini ortaya koymaktadır. Tütün endüstrisi, kadınların bu sağlıksız ve kalitesiz hayatlarına bir de sigara içiciliğini ve nikotin bağımlılığını sokmaya çalışmaktadır. Sigara içiciliğinin ve nikotin bağımlılığının kadınlardaki etkileri, erkeklere göre çok daha yıkıcı ve yok edicidir. Tütün kullanımı kadınlarda da kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa ve organ hasarına sebep olur, ölümcül sonuçlar doğurur. Sigara içiciliği, kadının sağlığını ve güzelliğini bozar. Bugüne dek yapılan birçok araştırmada; kadınların sigara içmesinin üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiştir, yani sigara, kadının doğurganlığını azaltır. Gebelik isteyen kadınların yaklaşık yarısında; eğer sigara içiyorsa beklenen gebelik için ortalama 1 yıl kadar gecikmeye neden olmaktadır. Sigara içiciliği, suni döllenme veya tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinin başarısını da olumsuz etkiler. Hatta bazı ülkelerde, tüp bebek uygulamalarında sigara içen kişiler programa alınmamaktadır. Gebe iken sigara içen annelerin kanındaki nikotin ve karbon monoksit gazı plasenta yolu ile anne karnındaki bebeğe kolayca geçmektedir. Bu durum erken düşüklere ve anne karnında ölümlere yol açmaktadır. Gebe iken sigara içen annelerde, erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek ve ani bebek ölümleri daha sık karşılaşılan bir durumdur. Gebe iken sigara içen annelerin çocuklarının, doğumda normal görülmelerine karşın, ileri hayatlarında öğrenme ve kavrama yeteneklerinin daha az geliştiği gösterilmiştir” dedi.

                               Çocukları da olumsuz etkilemekte
       Kadınların sigara içicisi olmasının çocukların çok erken dönemde sigarayla karşılaşmalarına neden olduğunu belirten Doç. Dr. OYMAK, “Annenin sigara içiyor olması, çocuk ve gençler için sigaraya başlamada bir etkendir. Ayrıca tümgün evde olan anneler, evin herhangi bir kapalı alanında sürekli sigara içiyor ise; ev içinde o havayı soluyan çocuklarda pasif içiciliğe yol açabilir. Bu durum, çocukların sık sık havayolu enfeksiyonu geçirmesine, akciğer sağlığının bozulmasına ve genel olarak daha sağlıksız olmalarına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.