KALP RİTİM BOZUKLUĞUNA LAZERLE TEDAVİ

        Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yılmaz-Mehmet Öztaşkın Kalp Hastanesi’ne nefes darlığı şikâyetiyle başvuran hasta, kalp-damar cerrahisinin başarılı operasyonu ile sağlığına kavuştu. Kayseri’de ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla, hastanın aynı anda hem kalp kapağının biri değiştirildi, diğeri onarıldı ve kalbindeki ritim bozukluğu lazerle tedavi edildi.

        Ameliyatla ilgili bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci EMİROĞULLARI, 49 yaşındaki İrfan KANDEMİR adındaki hastanın yapılan tetkiklerinde kalbindeki ritim bozukluğu ve kalp kapakçılarının da bozuk olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

        Prof. Dr. EMİROĞULLARI, “Hastayı hemen ameliyata aldık. Hastanın mitral kalp kapağı değişti. Diğer triküspit kapağa onarım tedavisi uygulandı. Hastanın kalbindeki ritim bozukluğu ise Kayseri’de ilk defa kalp-damar cerrahi operasyonu ile giderilerek, hastanın kalbindeki ritim yolları lazerle tedavi edildi. Kalbindeki ritim bozukluğu normale dönen hasta, medikal tedavisi de düzenlenerek taburcu edildi. Peki, hasta tedavi edilmese ne olurdu? Ritim bozukluğu için ilaç tedavisi gerekirdi. Ancak ilaçla ritmin düzelmesi mümkün olmayabilirdi. Bu takdirde yine invazil girişim ile aynı (cerrahide uygulanan tedavinin aynısı) tedavi gerekirdi. Hastada kapak ameliyatı zorunlu olduğu için, bu girişim esnasında hastanın kalbindeki ritim bozukluğu da giderilmiş oldu” diye konuştu.

        Evli ve 4 çocuk babası olan infaz koruma memuru İrfan KANDEMİR ise yaklaşık 1 yıldır göğüs ağrısı ve nefes darlığı çektiğini kaydetti. Prof. Dr. Naci EMİROĞULLARI ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonla sağlığına kavuştuğunu dile getiren KANDEMİR, "beyaz melekler" olarak nitelendirdiği doktor ve hemşirelere teşekkür etti.