CANLI YAYINDA KALP DELİKLERİNİN ANJİYO YÖNTEMİ İLE TEDAVİSİNİ ANLATTI
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ, TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE HASTANELERİ İÇESİNDE ERİŞKİN HASTALARDA ANJİYO
YÖNTEMİ İLE
KALP DELİKLERİNİN EN ÇOK KAPATILDIĞI MERKEZ OLDU

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güngör KAYA, canlı yayında kalp deliklerinin açık kalp ameliyatına gerek kalmaksızın anjiyo yöntemi ile tedavisini anlattı.

20 Eylül 2012 Perşembe günü sabah saat: 10.35’de TRT Haber kanalında yayınlanan “GÜNDEM” programına katılan Doç. Dr. Mehmet Güngör KAYA, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi anjiyo ünitesinde, canlı yayında, 40 yaşındaki bir hastanın kalbinde doğuştan mevcut olan deliğini anjiyo yöntemi ile kapattı.

Canlı yayında TRT Haber muhabirinin sorularını cevaplandıran Doç. Dr. KAYA, kalpteki delik nedir, nasıl oluşur, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Doç. Dr. KAYA, hastanelerinde anjiyo yöntemi ile bugüne kadar çok sayıda erişkinin kalp deliğini kapattıklarını belirtirken, Türkiye’de üniversite hastaneleri içerisinde erişkin hastalarda bu tedavi yöntemini en çok uygulayan hastane olduklarını kaydetti.

Doç. Dr. KAYA, “Genelde nefes darlığı ve çarpıntı yakınmalarına neden olan ve doğuştan ortaya çıkan kalpteki delik, hem çocuklukta, hem ileri yaşta, tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Biz bu hastalığı hastanemiz anjiyo ünitesinde kasık bölgesinden kateter yardımıyla kalbe kadar girerek, açık kalp ameliyatına gerek kalmaksızın çift taraflı şemsiye ile kapatıyoruz. Eğer hastalık tedavi edilmezse, akciğerde tansiyon yükselmesine, kalp yetmezliğine, kalpte ritim bozukluğuna, siyanoza ve ileri safhada ölüme yol açmaktadır” dedi.