KANSER GELECEK 20 YILDA DAHA TEHLİKELİ HAL ALACAK!
       
         Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDEMİR, insanların bugünkü yaşam tarzını sürdürmeleri halinde önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyada bir yılda görülen kanser vakasının iki katından fazlasına çıkmasının beklendiğini kaydetti. Prof. Dr. ÖZDEMİR, “Dünyada halen yılda 12 milyon civarında insan kanser hastalığına yakalanıyor, bu sayının yaşam tarzları ve çevre duyarlılığı değişmediği takdirde 2030 yılında 27 milyonu aşması bekleniyor” dedi.
         Prof. Dr. Mehmet Akif ÖZDEMİR, “1-7 Nisan Kanser Haftası” münasebetiyle yaptığı açıklamada, alınacak bir takım tedbirlerle kanser vakalarının 3’de 1 oranında önlenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. ÖZDEMİR, “Bu nedenle insanlarımızın gelecekte kanser olmamaları için alınması gereken tedbirler konusunda uyarılması gerekiyor. Nedir bu tedbirler? Öncelikle alkol, sigara ve benzeri bütün kötü alışkanlıklardan herkesin kaçınması gerekir. Vücudun zinde ve formda kalmasını amaçlayan aktif yaşam tarzı benimsenmeli ve mümkün olduğunca şişmanlamamaya çalışılmalıdır. Sağlıklı yaşanabilir çevre bilinci yaygınlaşmalı, kanser yapıcı olduğu bilinen çevresel etkenlerin (bitkisel ve hayvansal zararlılarla mücadele amacıyla tarımda kullanılan kimyasal maddelerin) kullanımı en aza indirilmelidir. Sanayi tesislerinde insanların çalışma ortamının soludukları havanın toz, duman ve kimyasal maddelerden arınmış olması yahut bunlara maruziyeti azaltıcı giysi ve maskeler kullanılması sağlanmalıdır. Mümkün mertebe yapay katkı maddeleri içermeyen, bol posalı gıdalarla beslenmeye gayret edilmeli; mesela, kesilmeyen sütü içmeyip, ekşimeyen yoğurdu yemekten kaçınılmalıdır. Kanser riski taşıyanlar ile kanser hastaların sağlık hizmetine ulaşımı kolaylaştırılmalı; kanser hastalarına tedavileri süresince maddi ve manevi destek olunmalıdır” dedi.                       Tarımsal ilaçlar doğada kaybolmuyor
         ERÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. ÖZDEMİR, tarımda ekili alanlarda zararlıları önlemeye yönelik kullanılan suni ilaçların da kansere yol açan en önemli etkenlerden olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. ÖZDEMİR, “Gerek meyve, gerek sebze ve gerekse diğer tarımsal mahsullerde zararlıları önlemeye yönelik kullanılan suni ilaçlara çok dikkat edilmeli. İnsanlarımız ‘bitkideki zararlılar daha çabuk ölsün’ anlayışla dozundan çok daha fazla bu ilaçları kullanarak, adeta sağlıklarını tehlike atmaktadırlar. Hâlbuki tarımda kullanılan bu tür suni ilaçlar doğada kaybolmuyor. Kolayca meyve ve sebzelerin içine girerek mahsul tüketildiğinde insan bünyesine geçerek birikiyor ve ciddi şekilde zarar veriyor” diye konuştu.

                       Kanser erişkilerde 50 kat fazla görülmekte
         Açıklamalarında kanser vakalarının gerek Kayseri’de, gerek Türkiye’de, gerekse dünyada her geçen yıl arttığına dikkat çeken Prof. Dr. ÖZDEMİR, kanserin oluşması için kanserojen maddelere maruz kalınma süresinin uzun ve yoğunluğunun fazla olmasının kanser oluşumunu kolaylaştırdığını, bu nedenle erişkinlerde kanserin daha sık görüldüğünü vurgulayarak, erişkinlerde kanser hastalığının görülme olasılığı çocuklara göre 50 kat daha fazla olduğunu belirtti.
         Prof. Dr. ÖZDEMİR, “Çeşitleri bakımından görülme sıklığına gelince; erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri ve çocuklarda lösemi en fazla görülen kanser hastalığı çeşitlerindendir. Kayseri’de resmi verilere göre 2009 yılında 989 yeni kanser vakası görüldü. Bir önceki yıl bu rakamın 830 olduğu göz önüne alındığında, vaka sayısındaki artış hızının ne kadar yüksek olduğu dikkat çekicidir. Kısacası; önlenebilir bir hastalık olan kanserden korunma yollarına azami gayret gösterilmeli, kanserle mücadele konusunda herkes üzerinde düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Alınacak önlemlerle oluşabilecek kanser vakaları 3’de 1 oranında azaltılabileceği göz önüne alınınca, tedavi maliyetinden kurtulmanın yanında, çekilecek manevi külfetten kurtulmuş olma kazancı, hayata geçirilmesi gereken en akılcı yolun korunma olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu