ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK KARDİYOLOJİDEN 2 BAŞARILI OPERASYON DAHA!

1 KG’LIK BEBEĞİN AORT DAMARINDAKİ DARLIK VE 14 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN KALBİNDEKİ İKİ DELİK BAŞARILI OPERASYONLA TEDAVİ EDİLDİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, iki başarılı operasyona daha imza attı. Özel bir hastanede prematüre doğan 1 kg ağırlığındaki bebeğin aort damarındaki darlık ve 14 yaşındaki bir çocuğun doğuştan kalbinde bulunan iki delik, Türkiye’de nadir gerçekleştirilen operasyonla tedavi edildi.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, Prof. Dr. Nazmi NARİN başkanlığında iki başarılı operasyon daha gerçekleştirdi.
Özel bir hastanede erken doğum sonrası (prematüre) 1 kilogram doğan ve kalbindeki aort damarında darlık nedeniyle solunum sıkıntısı çeken 1 haftalık bebek, Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları tarafından anjiyoya alındı. Anjiyoda bebeğin aort damarındaki darlık kasıktan girilerek gerçekleştirilen başarılı operasyonla giderildi. Kalbindeki darlık giderilen bebek sağlığına kavuştu.

Öte yandan diğer gerçekleştirilen vakada ise; 14 yaşındaki Sadettin K.’nin doğuştan kalbinde bulunan 2 delik bir operasyonla kapatıldı.
Daha önceden kalp ameliyatı Sadetttin’in, kalbin sağ tarafı ve aort tarafında bulunan delikler kasıktan girilmek suretiyle gerçekleştirilen operasyonla şemsiye ile kapatıldı.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi NARİN, 2 vakaya peşpeşe gerçekleştirdikleri girişimsel kalp operasyonlarının Türkiye’de gerçekleştirilen nadir vakalar arasında olduğunu belirtirken, bölüm olarak her geçen yıl kendilerini geliştirerek, sadece Türkiye’de değil dünyada gerçekleştirilen nadir operasyonlara imza attıklarını söyledi.

Erciyes Üniversitesi çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım ÜZÜM de, bu tür bebeklerin ameliyatlarının kolay olmadığını vurgulayarak, hastaların işlem sırasında kaybedilebildiğini anlattı. Bebeğe ileride yine ameliyat gerekebileceğini ifade eden Prof. Dr. ÜZÜM, "Çocuk büyüyünce hayatta kalma şansı daha fazla oluyor. Bu bebeğimizin biraz büyüttükten sonra belki yine ameliyat olması gerekebilir ama bu işlemle hayatı kurtulmuş oldu" diye konuştu.

Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali BAYKAN ise, kalp hastalıklarının çoğunun ameliyatla tedavi edildiğini, fakat son yıllarda anjiyo ile tedavi imkanlarının da geliştiğini kaydetti.