KARACİĞER VE BÖBREK NAKLİYLE İKİ HASTA HAYAT BULDU

           Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanemizde gerçekleştirilen başarılı organ nakli ameliyatlarıyla 2 hasta hayat buldu. 31 yaşındaki hastaya İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın karaciğeri nakledilirken, 25 yaşındaki hastaya ise annesinin bağışladığı böbrek nakledildi.

           Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki YILMAZ, başarıyla gerçekleşen 2 organ nakliyle ilgili Hastanemiz Genel Cerrahi Toplantı Salonu’nda 04 Şubat 2010 tarihinde bilgilendirme yaptı. Toplantıya organ nakli gerçekleştirilen hastalar ile organ nakli ekibinde görev alan öğretim üyeleri katıldı.

           Toplantıda Prof. Dr. Zeki YILMAZ, organ nakli ameliyatlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:  “Hastamız İlyas CON, hastanemiz acil servisine geldiğinde şuuru kapalı ve komadaydı. Solunumu durmak üzere olan bu hastamız hemen solunum makinasına bağlandı ve Yoğun Bakım Servisi‘ne yatırıldı. Yapılan tetkikler sonucu ise hastaya akut fulminan hepatit, yani ani gelişen şiddetli karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Aynı gün, İstanbul Bakırköy Devlet Hastanesi’nde trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Gencay POLAT’ın ailesi tarafından bağışlanan karaciğeri, İlyas CON’a başarılı bir ameliyatla nakledildi. 
           Yine hastanemizde gerçekleşen başarılı böbrek nakli ameliyatı ile 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet POLAT, 56 yaşındaki annesi Latife POLAT’ın verdiği böbrekle diyalizden kurtuldu. İki yıldır karın diyalizi ile yaşamını sürdüren kronik böbrek hastası Mehmet POLAT’a, annesinden alınan böbrek ameliyatla nakledildi”.

                                                 “ORGANLAR TOPRAK OLMASIN”
           Toplantıda organ bağışının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. YILMAZ, “Her geçen gün organ nakli bekleyen hastaların sayısı artıyor. Ancak yeterli organ temin edilemiyor. Bağışlanmayan organlar toprak oluyor. Organ bekleyen hastalar ise kaybediliyor. Kayseri’de ise son iki yıldır beyin ölümü gelişmiş hastaların yakınları organ bağışında bulunmuyor. Mersin, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve İstanbul da bağışlanan organlar hastanemizde nakil yapılıyor. Halkımızın bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz. Organlar toprak olmasın, yeni bedenlerde can bulsun. Yaşam umudu olsun, hayat versin” diye konuştu.

           Prof. Dr. Zeki YILMAZ, ekibinde bulunan Prof. Dr. Murat SUNGUR, Prof. Dr. Nevzat ÖZCAN, Prof. Dr. Aliye ESMAOĞLU ÇORUH, Doç. Dr. Emine ALP MEŞE, Doç. Dr. Mevlüt BAŞKOL, Doç. Dr. Kemal DENİZ, Doç. Dr. Şebnem GÜRSOY ile Yard. Doç. Dr. Tarık ARTIŞ’a da teşekkür etti.

              Geri
               İleri