“KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞ” KONULU
KONFERANS VERİLDİ

       Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Konferans Salonu’nda tıp öğrencilerine “Kırım-Kongo Kanamalı Ateş” konulu konferans verildi.

       ERÜ Tıp Fakültesi’nin 2009-2010 Mezuniyet Sonrası Eğitim Programı çerçevesinde 26 Şubat 2010 tarihinde gerçekleşen programın konuşmacısı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergin Çiftçi, kenenin yol açtığı ‘Kırım-Kongo Kanamalı Ateş’ hastalığının nasıl ortaya çıktığı ve seyri hakkında bilgiler verdi.

       Doç. Dr. Çiftçi, “Kırım-Kongo hastalığında vaka sayısı dünyada en çok bizim ülkemizde gerçekleşti. Nisan ayı başı ve Eylül ayı sonu döneminde sıkça görülen bu hastalık, 2004-2006 yılları arasında Türkiye’nin her tarafına yayıldı. Bunda iklim koşullarının da önemli etken olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bu hastalık ülkemizi terk etti mi? Ettiği söylenemez. Yeterli tedbir alınmadığı müddetçe vakalar görülmeye devam edecektir” dedi.

       Kene ile mücadele yollarına değinen Doç. Dr. Çiftçi, “Bugüne kadar kene ile mücadele için türlü yollar denendi. Fakat hiçbirinden istenilen sonuç alınmış değil. Belki ilaçlama ile kene tehlikesi geçici olarak yok edilebilir. Fakat ‘Kırım-Kongo Kanamalı Ateş’ hastalığından korunmanın en iyi yolu keneden uzak durmak, eğer vücuda kene yapışmışsa bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve kenenin uygun bir şekilde çıkarılmasını sağlamak. Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak” diye konuştu.

       ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyelerinin de katıldığı konferans sonunda Doç. Dr. Çiftçi, öğretim üyeleri ve öğrencilerinin sorularını cevapladı.