KENYALI MESLEKTAŞLARINA EĞİTİM VERDİLER

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları, Kenya’da meslektaşlarına umut oldu.

       Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi pediatrik kardiyoloji doktorları, Kenya’daki meslektaşlarına girişimsel kardiyoloji konusunda eğitim verdi.

       Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan The Karen Hospital’dan gelen davet üzerine bu ülkeye giden ERÜ Tıp Fakültesi pediatrik kardiyoloji doktorları Prof. Dr. Nazmi NARİN ve Doç. Dr. Ali BAYKAN, ERÜ Kalp-Damar Cerrahisi doktoru Prof. Dr. Hakan CEYRAN, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kardiyoloji doktorlarından Prof. Dr. Levent SALTIK ve yine İstanbul’da görev yapan Kenyalı pediatrik kardiyoloji uzmanı Süleyman BAKARİ, The Karen Hospital’da 6 gün süreyle Kenyalı meslektaşlarına girişimsel kardiyoloji konusunda eğitim verdi.

       Eğitimle ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi NARİN, Kenya’nın başkenti Nairobi’deki The Karen Hospital’dan gelen davet ve Kenyalı kardiyolog Süleyman BAKARİ’nin aracılığı üzerine 2 Mart 2011 tarihinde bu ülkeye gittiklerini ve 8 Mart 2011 tarihine kadar Kenya’daki bütün pediatrik kardiyoloji doktorlarına tanısal ve girişimsel kardiyoloji konusunda uygulamalı eğitim verdiklerini belirtti.

       Prof. Dr. NARİN, “Naurobi’de aktif durumda olan sadece bir hastanede anjio ünitesi var, bu hastanede The Karen Hospital, fakat burada yeterli ekipman, hekim ve yardımcı sağlık personeli bulunmadığından, pediatrik kardiyoloji alanında tanısal ve girişimsel işlem yapılamıyor, yani anjio yapılamıyor. Zaten hastanede tek pediatrik kardiyoloji uzmanı var. Tüm ülkede pediatrik kardiyoloji uzmanı elin parmaklarını geçmiyor. Biz ülkemizden götürdüğümüz malzemeler ile The Karen Hospital’da doğuştan kalbi delik olan çocuk hastalara anjio yaptık. Girişimsel işlemle kalp deliklerini kapattık. 16 vakaya bu işlemi gerçekleştirdik. Ayrıca bu işlemleri gerçekleştirirken Kenya’lı meslektaşlarımızı uygulamalı eğitim verdik. Programımız çok başarılı geçti ve Kenyalı meslektaşlarımıza girişimsel kardiyoloji konusunda umut olduk” dedi.

       Kenya’da girişimsel kardiyoloji ve ameliyatla tedavi olması gereken kalp hastası çocukların tedavilerinin genelde Hindistan’da yapıldığını öğrendiklerini kaydeden Prof. Dr. NARİN, “Kenyalı meslektaşlarımız Türkiye’den ve biz Türk doktorlardan destek istiyorlar. Çünkü ülkelerinde sağlık sistemi oturmadığından ve tıbbi cihaz, doktor ve yardımcı sağlık personeli eksik olduğundan girişimsel kardiyoloji alanında hiçbir çalışma yapamamaktalar.
       Biz buradaki meslektaşlarımıza 6 günde gerekli eğitim desteğini verdik. Fakat bu desteğin uzun soluklu olması gerekir. Kenyalı meslektaşlarımız eğitimimizden çok mutlu oldular ve bizler de mutlu bir şekilde ülkemize döndük” diye konuştu.